Nazal polipozisli olgularda medikal tedavinin etkinliği
The efficacy of combined medical treatment in patients with nasal polyposis
  1. Tez No: 541892
  2. Yazar: GÖKHAN KURAN
  3. Danışmanlar: UZMAN ÜNSAL ERKAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Nazal polipozis nazal poliplerin bilateral olduğu, tip1 allerji, aspirin veya diğer nonsteroid antienflamatuar ilaçlara karşı intolerans ve kistik fibrozis gibi hastalıklarla birlikte olabilen etyopatogenezi henüz aydınlatılmamış kronik inflamatuar bir hastalıktır. Yakın zamanlara kadar tedavide ön planda olan cerrahi yöntemler tek başına istenilen sonucu vermemiştir. Nazal polipozisin etyolojisi henüz tam olarak açıklanamamasına karşın yapılan yoğun immünohistokimyasal çalışmalar sonucu, poliplerin özellikle eozinofiller başta olmak üzere nötrofiller ve mast hücrelerinden oluşan tipik bir kronik enflamatuar yapı gösterdiği ortaya çıkmıştır. Kronik enflamatuar bir hastalığın tedavisinde medikal önlemlerin ön planda olması ise tarışmasız kabul edilecek bir gerçektir. Kronik enflamatuar bir hastalık olan nazal polipozisin medikal tedavisinde ilk başvurulacak ilaç grubu antienflamatuar ilaçlardır. Her ne kadar antihistaminikler ve antilökotrien ilaçlar da nazal polipozis tedavisinde kullanılmaktaysa da öncelikli olarak düşünülmesi gereken ve nazal polipozis tedavisinde etkinliği kanıtlanmış tek ilaç grubu steroidlerdir. Günümüzde steroidler nazal polipozise karşı elimizdeki en önemli ve belki de tek silahtır. Son yıllarda, antienflamatuar etkileri nedeniyle nazal polipozis tedavisinde kullanılmaya başlanan makrolidler ile de oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır. Nazal polipozisin günümüzde kabul edilen tedavisi medikal önlemler ile cerrahi yöntemlerin her olguda ayrı ayrı değerlendirmek kaydıyla kombine edilmesidir. Bu çalışmada amacımız daha önce medikal ve cerrahi tedavi görmemiş nazal polipozisli olgularda medikal tedavinin etkinliğini çeşitli parametreler ışığında araştırmak ve bulgularımızı literatür bilgileri ile karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Nasal polyposis is a chronic inflammatory disease whose nasal polyps are bilateral and the etiopathogenesis of type 1 allergy, aspirin or other nonsteroidal antiinflammatory drugs with intolerance and cystic fibrosis may not be elucidated yet. Until recently, the surgical methods which are in the forefront in the treatment alone did not give the desired result. Although the etiology of nasal polyposis has not been explained yet, intensive immunohistochemical studies have shown that polyps have a typical chronic inflammatory structure consisting of neutrophils and mast cells, especially eosinophils. In the treatment of a chronic inflammatory disease, medical measures should be at the forefront. In the medical treatment of nasal polyposis, which is a chronic inflammatory disease, the first group of drugs to be used are anti-inflammatory drugs. Although antihistamines and antileukotriene drugs are used in the treatment of nasal polyposis, it is the only drug group that should be considered first and has proven effective in the treatment of nasal polyposis. Today, steroids are the most important and perhaps the only weapon we have against nasal polyposis. In recent years, macrolides have been used in the treatment of nasal polyposis due to their anti-inflammatory effects. Today, the treatment of nasal polyposis is combined with medical measures and surgical methods to evaluate each case separately. The aim of this study is to investigate the effectiveness of medical treatment in patients with nasal polyposis without medical and surgical treatment and to compare our findings with the literature.