Gelir eşitsizliği ve çevresel kirlilik arasındaki ilişki: Ekonometrik yaklaşımlardan kanıtlar
The relationship between ıncome ınequality and environmental pollution: Evidence from econometric approaches
- Tez No: 934148
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ŞÜKRÜ MOLLAVELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı, gelir eşitsizliği ve çevresel kirlilik arasında mekânsal etkinin ve uzun dönemli ilişkinin bulunup bulunmadığını incelemektir. Literatürde gelir eşitsizliğinin çevresel kirliliği artırdığı yönünde çalışmalar bulunsa da aksi yönde kanıtlar sunan çalışmalar da yer almaktadır. Küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi olgular, çevresel kirliliğin nedenlerine yoğunlaşmayı zorunlu kılmaktadır. Çevresel kirliliğin kaynaklarından biri olarak ele alınan gelir eşitsizliği, son yıllarda yapılan çalışmalarda giderek daha fazla ilgi görmektedir. Nitekim gelir eşitsizliğinin ve çevresel kirliliğin azaltılması olguları Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri içerisinde de yer almaktadır. Bu çalışmada, gelir eşitsizliğinin çevresel kirlilik üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla 1995-2021 dönemi baz alınarak 23 Avrupa ülkesi örnekleminden hareketle mekânsal panel veri analizi, panel ARDL ve AMG tahmincilerinden yararlanılmıştır. Mekansal panel veri analizinden elde edilen bulgularda gelir eşitsizliğinin çevresel kirliliği etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşın uzun dönem ilişkisi incelendiğinde panel ARDL (Otoregresif Dağıtılmış Gecikme) ve AMG (Genişletilmiş Ortalama Grup) tahmincisi bulgularında gelir eşitsizliğinin çevresel kirliliği azalttığı sonucu elde edilmiştir. Bu sonuç, literatürde yer alan bazı çalışmalar ile desteklenmektedir. Ayrıca AMG tahmincisi, gelir eşitsizliğinin çevresel kirliliği etkilerken sonuçların ülkeden ülkeye farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra panel ARDL analizi sonuçlarında, EKC (Çevresel Kuznets Eğrisi) hipotezinin varlığına dair kanıtlar sunulurken, birincil enerji tüketiminin ve sanayileşmenin çevresel kirliliği artırdığı da tespit edilmiştir. Diğer yandan ticari açıklığın artmasının çevresel kirliliği azalttığı sonucuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether there is a spatial effect and a long-term relationship between income inequality and environmental pollution. Although there are studies in the literature suggesting that income inequality increases environmental pollution, there are also studies providing evidence to the contrary. Global phenomena such as global warming and climate change necessitate a focus on the causes of environmental pollution. Income inequality, regarded as one of the sources of environmental pollution, has been receiving increasing attention in recent studies. In fact, the reduction of income inequality and environmental pollution is included in the United Nations Sustainable Development Goals. In this study, spatial panel data analysis, panel ARDL and AMG estimators were employed based on a sample of 23 European countries for the period 1995–2021 to determine the effect of income inequality on environmental pollution. The findings from the spatial panel data analysis indicate that income inequality does not affect environmental pollution. On the other hand, when the long-term relationship is examined, the panel ARDL (Autoregressive Distributed Lag) and AMG (Augmented Mean Group) estimator findings show that income inequality reduces environmental pollution. This result aligns with some studies in the literature. Moreover, the AMG estimator reveals that the effect of income inequality on environmental pollution varies across countries. Additionally, the panel ARDL analysis provides evidence for the existence of the EKC (Environmental Kuznets Curve) hypothesis. It also determines that primary energy consumption and industrialization increase environmental pollution, while greater trade openness reduces it.