Investigation of anticarcinogenic effect of thymoquinone in pancreas cancer stem cells
Pankreas kanseri kök hücrelerinde timokinonun antikanserojenik etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 541971
  2. Yazar: MUHAMMAD SHAHBAZ SHAHID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NADİR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kanser kök hücrelerinin kanserin başlatılması, progresyonu, metastazı, rekürrensi ve tedaviye cevabında etkili olduğu bilinmektedir. Kanser tedavisinde, kanser kök hücrelerinin konvansiyonel kemoterapi ve radyoterapiye direnç gösterebildiğinin görülmesi ve farklılaşmış kanser hücrelerinden farklı karakterler sergilediğinin saptanması kanser progresyonunda bu hücreleri birincil sorumlu haline getirmiştir. Bu nedenle tam tedavi elde edilmesine yönelik tedavi yaklaşımlarında kanser kök hürelerinin bloklanması (etkilerinin yok edilmesi) gereği doğmuştur. Bu durum kanser kök hücrelerini önemli bir terapi hedefi haline getirmiştir. Fakat bu hedefleme kendi içinde önemli zorluklarıda barındırmaktadır. Kanser kök hücrelerinin ve normal kök hücrelerin benzer yolakları kullanması nedeniyle kemoterapötik uygulamalarda kanser kök hücrelerinin yanısıra normal kök hücrelerinde etkileniyor olması kanser kök hücresine spesifik yaklaşımları zorlaştırmaktadır. Bunun yanında kanser kök hücrelerinin kendini yenileme ve farklılaşma dengesini sağlayan yolakların henüz tam olarak belirlenememesi özelikle kanser kök hüresinin farkılaştırma yoluyla eredike etmeyi amaçlayan tedavi yaklaşımları için zorluklar oluşturmaktadır. Burada normal kök hücreleri etkilemeden kanser kök hücrelerini farklılaşmaya zorlayan ajanların ve yolakların bilinmesi önem kazanmaktadır. Agresif ve malign özelliği yüksek olan pankreas kanseri, erken tanısının zor olması ve hızlı metastaz kabiliyeti ile ölüm oranı yüksek olan ciddi bir hastalıktır. Diğer kanser tiplerinde olduğu gibi pankreas kanserinde de temel tedavisel yaklaşım kemoterapik ve radyoterapik uygulamalar olmakla birlikte kanser hücrelerinde oluşan direnç mekanizması tedaviyi başarısız kılmaktadır. Son yıllardaki çalışmalar, çeşitli maddelerin kanser hücreleri üzerindeki antikanser özelliklerinin incelenmesi üzerine yoğunlaşmış ve bu maddelerin tamamlayıcı yada alternatif terapötik ajan olarak kullanılabilecekleri öne sürülmüştür. Yüksek biyolojik etkinliği ve düşük sistemik toksisitesi ile dikkate değer biyoaktif bir madde olan Timokinon'un, çeşitli kanser tiplerinde sitotoksik etkilerinin ve apoptozu uyarıcı etkilerinin gösterilmiş olması ile birlikte pankreas kanser kök hücreleri üzerindeki etkisini gösteren bir literatür bilgisi yoktur. Çalışmamızda timokinon'un PANC-1 insan pankreas kanseri hücreleri üzerindeki farklılaşma ve apoptotik etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Amacımız doğrultusunda Timokinon'un bu etkilerilerini belirlemek için MTT testi yapılmış ve 24 saat için IC50 değeri 25 μM olarak bulunmuştur. Flow sitomerti çalışmalarıyla beraber qPCR yöntemi sonucunda Bax ve Bad genindeki apoptoz artışı çalışmamıza desteklemektedir. Benim bu çalışmam sonucunda timokinon'un apoptotik mekanizması hakkında mevcut literatür bilgilerine katkı sağlanmış olmakla birlikte timokinon'un PANC-1 hücrelerindeki gösterdiği apoptotik ve sitotoksik etkiler nedeniyle pankreas kanserine karşı yürütülen savaşta bir terapötik ajan adayı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer stem cells are known to be effective in the initiation of cancer, progression, metastasis, recurrence and treatment response. The recognition that cancer stem cells exhibit conventional chemotherapy and radiotherapy resistance in cancer therapy and that they display different characters from differentiated cancer cells have made these cells primarily responsible for cancer progression. For this reason, treatment approaches for achieving complete treatment require birth control of cancer stem cells (elimination of effects). This has made cancer stem cells an important therapeutic target. However, this targeting has significant difficulties in itself. Since cancer stem cells and normal stem cells use similar pathways, they are affected by cancer stem cells as well as normal stem cells in chemotherapeutic applications, making cancer stem cell specific approaches difficult. However, the precise determination of the pathways leading to cancer stem cell self-renewal and differential differentiation is particularly challenging for treatment approaches aimed at eradicating cancer stem cell through awareness. It is important to know the agents and pathways that force cancer stem cells to differentiate without affecting normal stem cells. Pancreatic cancer with high agressive and malignant feature, is a serious disease which has a high mortality rate because of early diagnosis difficulty and rapid metastasis capability. Basic therapeutic approaches in the pancreatic cancer as in other types of cancer are chemotherapeutic and radiotherapeutic applications, however, resistance mechanisms developed in cancer cells minimize the success of the current therapies. In recent years, studies have been focused on investigating the anticancer features of various of phytochemical compounds in cancer cells and suggest that this compounds can be used as complementary or alternative therapeutic agents. Thymoquinone which is an important bioactive compound has been showed to have cytotoxic and apoptotic effects on several types of cancer, however, there is not any literature data that presents the effect of thymoquinone on pancreatic cancer stem cells. In our study, we aimed to investigate the differentiation and apoptotic effect of thymoquinone on PANC-1 cell line of human pancreatic cancer. In order to determine these effects of thymoquinone, MTT test was performed and IC50 value was found to be 25 μM for 24 hours. In addition to flow cytomerty studies, increase of apoptosis in Bax and Bad genes after expression studies with qPCR method also supports our project. As a result of our study, it has been suggested that thymoquinone may be a candidate for a therapeutic agent in the fight against pancreatic cancer due to apoptotic and cytotoxic effects in PANC-1 cells.