Sıkıştırma döküm yönteminin AlSi5Mg alaşımının mikroyapı ve mekanik özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect on microstructure and mechanical properties of AlSi5Mg of squeeze casting method
  1. Tez No: 541978
  2. Yazar: ENES YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, sıkıştırma döküm yönteminin AlSi5Mg alaşımının mikroyapı ve mekanik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Deneylerde sıcaklık ve basınç olmak üzere iki farklı parametre kullanılmıştır. Basınç değerleri sırasıyla 0 MPa, 150 MPa ve 250 MPa iken kalıbımızın sıcaklık değerleri 150oC, 174oC ve 181oC'dir. Deneyler sırasında basınç ve sıcaklık değerleri sürekli olarak takip edilmiş ve kaydedilmiştir. Sıkıştırma döküm, basınçlı döküme benzer olmakla beraber farklı işlem basamaklarına sahiptir. En büyük farklılık kalıbın döküm öncesi ve döküm işlemi boyunca belirli bir sıcaklıkta olmasıdır. Ayrıca sıkıştırma döküm prosesinde her alaşım dökülememektedir. Numunelerin SEM, EDS, dot-map analizleri yapılmış, mekanik özellikleri ise çekme deneyi yapılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, yüksek basınç uygulanan numunelerde daha gözeneksiz mikroyapı, pürüzsüz yüzey ve iyi mekanik değerler elde edilmiştir. Akma ve çekme mukavemetleri basınçla doğru orantılı olarak artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of squeeze casting method on microstructure and mechanical properties of AlSi5Mg alloy was investigated. Two different parameters were used temperature and pressure. While the pressure values are 0 MPa, 150 MPa and 250 MPa respectively, the temperature values of our mold are 150oC, 174oC and 181oC. During the tests, pressure and temperature values were continuously monitored and recorded. Squeeze casting is similar to a pressure die but has different process steps. The biggest difference is that the mold is pre-cast and during the casting process that has certain temperature. Also each alloy cannot be cast in the squeeze casting process. SEM, EDS, dot-map analyzes of the samples were made and mechanical properties were performed by tensile testing. As a result, more non-porous microstructure, smooth surface and good mechanical values were obtained in high pressure applied samples. Yield and tensile strengths increased in direct proportion with pressure.