Al-Si döküm alaşımlarının sıkıştırma döküm yöntemi ile mikroyapı ve mekanik özelliklerinin geliştirilmesi
Development of microstructure and mechanical properties of Al-Si alloys by the squeeze casting method
  1. Tez No: 155813
  2. Yazar: LOKMAN ŞENEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERHAT GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, Al-%10 Si alaşımı farklı sıcaklık ve basınç altında sıkıştırma döküm yöntemi ile üretildi. Deneysel çalışmada, 0 MPa, 50 MPa, 75 MPa, 100 MPa sıkıştırma basınçları ve 625 °C, 650 °C, 675°C, 700°C öküm sıcaklıkları kullanıldı. Numunelerin özellikleri üzerine sıkıştırma basıncının etkisini tespit etmek için kokil döküm ve sıkıştırma döküm parçaların mikroyapı ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Sonuçlar, sıkıştırma döküm yönteminin porozite büyüklüğü ve hacim oranını azalttığını göstermektedir. Sıkıştırma döküm aynı zamanda makro ve mikro çekmeyi azaltmaktadır. Sıkıştırma döküm numunelerde en yüksek maksimum çekme dayanımı ve sertlik değerleri, 675 °C döküm sıcaklığı ve 75 MPa sıkıştırma basıncında elde edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Sıkıştırma Döküm, Al-Si Alaşımları, Döküm Sıcaklığı ve Sıkıştırma Basıncı, Yoğunluk
Özet (Çeviri)
In this study, Al-lOSi alloy was squeeze cast under different pressure level and pouring temperature. In the experimental study, the squeeze pressures of 0 MPa, 50 MPa, 75 MPa and 100 MPa and the pouring temperatures of 625°C, 650°C, 675°C and 700°C were used. The microstructure and mechanical properties of gravity die casting and squeeze casting part were examined in the as-cast condition to determine the effect of the squeeze presure on the properties of specimens. The results show that squeeze casting process decreases volume fraction and size of porosity. Squeeze casting also eliminates macro and micro shrinkage. The highest UTS and hardness values were obtained at the pouring temperature of 675 °C and the squeeze pressure of 75 MPa in the squeeze cast specimens.Key Words : Squeeze Casting, Al-Si Alloys, Pouring Temperature and Squeeze Pressure, Density