Sıkıştırma döküm ile üretilmiş Al2O3 takviyeli AA 6061 kompozit malzemesinin mekanik özellikleri ve ısıl işlem davranışlarının karakterizasyonu
Characterization of the mechanical properties and heat treatment response of the composite material -AA 6061 reinforced with Al2O3- produced by squeeze casting
  1. Tez No: 201463
  2. Yazar: COŞKU KUMRAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGÜN KELEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Dünyanın hızla artan enerji talebi ve tabii kaynaklarda gelecek durum öngörüleri sebebi ile teknolojik gelisimlerin enerji sarfiyatı ve ekonomisi üzerine yogunlastıgını görmekteyiz. Bununla birlikte bu teknolojik atılımların daha az enerji gereksinimi, bir baska degisle daha az ve/veya hafif kütleleri bir yerden baska bir yere hareket ettirme gibi konularda yogunlukla gerçeklestigini biliyoruz. Bu çalısmaların en önemli parametresi olan malzeme bilimi, mevcut teknolojilerin gelistirilmesi ve yeni teknolojiler bulunması konusunda bilimadamlarına çok genis bir yelpaze sunmaktadır. Malzeme biliminin 1900' lü yılların basından beri süregelen gelisimi bize, onun niçin teknolojik ilerlemenin birincil öncelikli parametresi oldugu konusunda çok kesin bilgiler vermektedir. Özellikle son 10-15 yıl içerisinde malzeme bilimine dayalı yeni dalların olusması ve bu dalların üretim sanayiinde önemli yer tutması bizi bu konuda daha da cesaretlendirmektedir. Malzeme biliminin gelisimi yeni malzemelerin bulunması ve özelliklerinin iyilestirilmesi amacına dayalıdır. Yeni malzemeler bulunması, teknolojinin gelisim egrisine paralel yeni alasımlar ve kompozitler gelistirilmesi konularında çalısılması ile en aktif dönemini yasamaktadır. Üretilen yeni kompozitler, hafif ancak yük tasıma kabiliyeti üst düzeyde malzemeler olup öncelikle havacılık ve uzay sanayiinde ve ucuzlayan üretim teknolojileri sayesinde otomotiv sanayiinde sıklıkla kullanılan malzemeler haline gelmistir. Bu çalısmada elde edilen degisik tane boyutu ve hacim oranı takviyeli kompozitlerin bu takviye oran ve boyutuna baglı olarak degisen fiziksel özelliklerinin karakterizasyonu konusunda arastırma yapılacak ve çıkan sonuçlar yorumlanacaktır. Çesitli grafikler ve çizelgeler ile bu sonuçlar gözler önüne serilecek ve tartısılacaktır. Bu çalısmada AA 6061 alasımının Al2O3 partikül takviyesi ile desteklenmesi amaçlanmıstır. Üretim yöntemi olarak ergiyik karıstırma yöntemi ve döküm yöntemi olarak sıkıstırmalı(squezee) döküm yöntemi benimsenmis ve bu tekniklerin uygulanabilirligi laboratuvar ölçekli denenmistir. Kullanılan üretim yönteminin etkinligi elde edilen ürünlerin degisik proseslerden sonra mekanik özellikleri karakterize edilerek tespit edilmeye çalısılmıstır. Sonuçlar, matris-takviye arayüzeyinde arzulanan baglanmanın gerçeklestigini, kullanılan üretim yönteminin uygulanabilir oldugunu ortaya koymustur. Anahtar Kelimeler : Alüminyum, Kompozit Malzemeler, Hacim Oranı, Partikül Çapı.
Özet (Çeviri)
As a result of highly increasing energy need of the world and foreseen future conditions of natural resources, technological improvements are now major in consumption and economy of energy. Nevertheless, we also know that these technological leaps are mostly related with reducing the need of energy, in other words, moving masses with lower weight from one location to another. Material science, the most important parameter of these studies, presents a very large spectrum to the scientists for developing the current technologies and finding new ones as well. Continous develepment of material science as from early 20th century gives us very certain information about the reason why it is primary and has the priority as a parameter of technological improvement. Especially, new disciplines has been formed with material science basis and these disciplines? being important actors of production industry is encouraging us more than ever. Material science is living the most active period in its history by finding new materials, studies for developing new composites and alloys. New produced composites are light but with high lifting capabilities. So that they easily become most useable materials in especially industry of aviation, space and by the help of cheapening production technologies in automotive industry. This study consists of an analysis of physical characterization changing due to the different size and volume specifications of composites created during the study and finally a comment of results strictly supported by graphics and drawings. At this study, supporting the composition AA 6061 by Al2O3 partical reinforcement has been aimed. As a production method, melt mixing method; as a foundry method, squeeze foundry method is adopted and the applicability of these technics is measured by laboratory scaled. The efficiency of production method used is tried to be ascertained by characterising mechanical properties of final products after several processes. The results stated that, expected connection at matris-reinforcement intersurface is realized so the production method used is applicable. Keywords : Aluminium, Composite Materials, Volume Ratio, Diameter of Particle.