Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin öznel iyi oluş ve algılanan stres düzeylerinin rekreatif etkinliklere katılım durumları ve farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of subjective well-being and perceived stress levels of faculty of sports sciences students in terms of their participation in recreational activities and some variables
  1. Tez No: 541993
  2. Yazar: ÖZLEM SİNEM HIZIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma ile spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin öznel iyi oluş ve algilanan stres düzeylerinin rekreatif etkinliklere katılım durumlari ve farkli değişkenler açisindan incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrenciler oluştururken, örneklem grubunu ise Konya, Antalya, Kayseri, Eskişehir ve Uşak illerinde üniversite eğitimi gören 498 kadın, 725 erkek toplam 1223 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Verilerin elde edilmesinde; Sosyo-demografik bilgiler için araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, Öznel iyi oluşlarını belirlenmesinde Tuzgöl (2004) tarafından geliştirilen“Öznel İyi Oluş”ölçeği, algılanan stres düzeyleri için ise Cohen Kamarck ve Memelsten (1983) tarafından geliştirilen Eskin ve ark (2013) tarafından Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan“Algılanan Stres Düzeyi”ölçeği kullanılmıştır. Tuzgöl (2004) tarafından geliştirilen; Öznel İyi Oluş Ölçeği Conbach Alpha güvenirlik katsayısı araştırmacı tarafından .93 olarak bildirilirken bu çalışma için bu değerin .79 olduğu tespit edilmiştir. Eskin ve ark (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan Algılanan Stres düzeyi ölçeği Cronbach Alpha değeri araştırmacı tarafından .84 olarak bildirilirken bu çalışma için bu değerin .73 olduğu belirlenmiştir. Elde edilen verilerin tanılayıcı istatistikleri yapılmış, ortalama ± standart sapma, yüzde ve frekans değerleri kullanılmıştır. Değişkenler normallik, varyansların homojenliği ön şartlarının kontrolü yapıldıktan sonra (ShapiroWilk ve Levene Testi) değerlendirilmiştir. İkili karşılaştırmalarda Independent Samples t test, çoklu karşılaştırmalarda Tek Yönlü Varyans Analizi Anova ve farklılık kaynağının belirlenmesinde ise Tukey HSD testi kullanılmıştır. Bu çalışma için güvenirlik düzeyi .05 olarak kabul edilmiştir. Spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin rekreasyonel faaliyetleri tercih etme sıklıkları, katılım durumları; üniversite, cinsiyet, gelir, anne-baba eğitim düzeyi barınma, bölüm, katılım sıklığı, faaliyet çeşidi faktörlerine bağlı değişimlerin yüzde ve frekansları ortaya konularak verilerin yapısına uygun istatistiksel analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the examination of subjective well-being and perceived stress levels of faculty of sports sciences students in terms of their participation in recreational activities and some variables. The population of the study consisted of students studying at Faculty of Sport Sciences. The sample group was comprised of 498 female and 725 male students – 1223 in total – at the universities in Konya, Antalya, Kayseri, Eskisehir and Uşak.The data was collected through a personal information form developed by the researcher for socio-demographic information;“Subjective Well-being Scale”developed by Tuzgöl (2004) to determine subjective well-being;“Perceived Stress Level Scale”developed by Cohen, Kamarck and Mermelstein (1983) and adapted into Turkish by Eskin et al. (2013) to analyze the perceived stress levels. The cronbach's alpha reliability coefficient of Subjective Well-being Scale developed by Tuzgöl (2004) was reported as .93 by the researcher, and this value was .79 for this study. The cronbach's alpha value of Perceived Stress Level Scale adapted to Turkish by Eskin et al. (2013) was reported as .84 by the researcher and it was determined that this value was .73 in this study. Diagnostic statistics of the obtained data were made by using mean, standard deviation, percentage and frequency. Variables were evaluated through Shapiro Wilk and Levene Test in order to analyse normal distribution and homogeneity of variances. The Independent Samples t-test was used for the two-group comparisons, the One-Way Anova for multiple comparisons, and the Tukey HSD test to determine the source of the difference. The reliability level was accepted as .05 for this study. The percentage and frequency of the students' preferences of recreational activities, their participation status, the variables regarding their university, gender, income, parental education level, housing, department, frequency of participation, the type of the activity were calculated and other appropriate statistical analyzes were made.