Cam elyaf takviyeli poliüretan yüzlü kompozit sandviç kirişlerin yapısal analiz ve testleri
Glass fiber reinforced polyurethane composite surface sandwich beams structural analysis and tests
- Tez No: 541997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET UFUK ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu tez çalışmasında, cam elyaf takviyeli poliüretan kompozit yüzeylere sahip kompozit sandviç kirişler üretilerek, 3 nokta eğilme testleri yapılmıştır. Ayrıca, çekirdek malzeme kayma parametrelerinin belirlenmesi için deneysel çalışmalar yapılmış ve basit analitik formülllerle malzemenin yapısal özelliklerinin ve sandviç kirişlerin göçme yüklerinin belirlenmesi konusu da incelenmiştir. Elde edilen neticeler poliüretan reçinenin matris malzemesi olarak kullanımının, sağlık, uzun ömürlülük, ekonomiklik ve uygulanabilirlik yönünden uygun olduğu yönündedir. Çekirdeği cam elyaf takviyeli üretilen kompozit sandviç kirişler, çekirdek köpük olarak üretilen kirişlere göre gözle görülür bir dayanım artışı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, composite sandwich beams with glass fiber reinforced polyurethane composite surfaces are produced and 3 point bending tests were performed. In addition, an experimental study was carried out to determine the core material shear parameters and the determination of the structural properties of the material and the shear stresses of the sandwich beams with simple analytical formulas was also investigated. The results obtained indicate that the use of polyurethane resin as a matrix material is appropriate for health, longevity, economy and applicability. Composite sandwich beams made of glass fiber reinforced core provide a visible increase in strength compared to beams produced as core foam.