Katmanlı metal yüzlü sandviç kirişlerde indentasyon yüklerinin belirlenmesi
Determination of the pre-indentation loads of laminated metal faced sandwich beams
  1. Tez No: 541996
  2. Yazar: İSMAİL SELÇUK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET UFUK ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, yarı-statik tekil yükler altındaki köpük çekirdekli ve katmanlı metal yüzlü sandviç kirişlerin ön-batma yüklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Nonlineer bir sayısal model kullanılarak elde edilmiş olan ön batma yükleri literatürde bulunan deney neticeleri ve analitik çözümler bu çalışmada elde edilen sayısal neticeler ile kıyaslanmıştır. Elde edilen neticeler kullanılan sayısal model ile ön-batma yüküne yakın bir değerin bulunulabildiğini göstermektedir. Son olarak, muhtemel hata sebepleri tartışılmış ve modelin daha iyi netice vermesi için modelde yapılması gereken modifikasyonlar maddeler halinde verilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the indentation loads of laminated metal faced and foam cored sandwich beams under quasi-static concentrated loads. First, a finite element model is used to calculate the indentation load. Then, indentation tests are conducted on the specimens produced to check the validity of the finite element model. The experimental results obtained show that the finite element model yields accurate indentation loads.