Nar (Punica granatum L.) kabuk ekstraktının mitomycin-C genotoksisitesi üzerine olası antigenotoksik etkilerinin In vivo olarak araştırılması
In vivo investigation of the possible antigenotoxic effects of pomegranate (Punica granatum L.) peel extract on mitomycin-C genotoxicty
  1. Tez No: 542030
  2. Yazar: ERHAN ULUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR AKSU KILIÇLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı fare kemik iliği hücrelerinde mitomycin-C'nin meydana getirdiği genotoksik etkilere karşı yüksek antioksidan aktiviteye sahip olan nar (P. granatum L.) kabuğu ekstraktının olası antigenotoksik etkilerinin kromozomal aberasyon, mitotik aktivite ve mikronükleus test sistemi ile araştırılmasıdır. I. grup: negatif kontrol grubu, II. grup: pozitif kontrol grubu (2 mg/kg mitomycin-C (MMC)), III. grup: 150 mg/kg P. granatum L. (PG) kabuk ekstraktı, IV. grup: 300 mg/kg PG kabuk ekstraktı, V. grup: 150 mg/kg PG + MMC ve VI. grup: 300 mg/kg PG + MMC olmak üzere altı grup oluşturuldu. Nar kabuğu ekstraktı 15 gün boyunca farelere oral gavaj ile verildi. 15. günün sonunda 2 mg/kg MMC intraperitonal olarak farelere uygulandı. Bu uygulamadan 24 saat sonra disloke edilen farelerin kemik iliği hücrelerinde kromozomal aberasyon, mitotik aktivite ve mikronükleus oranları belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the possible antigenotoxic effects of pomegranate (P. granatum L.) peel extract which has a high antioxidant activity against genotoxicity caused by mitomycin-C'in bone marrow cells by chromosomal aberration, mitotic activity and micronucleus test system. In total six groups were formed: group I: negative control, II. group: positive control (2 mg/kg mitomycin-C (MMC)), III. group: 150 mg/kg P. granatum L. (PG) peel extract, IV. group: 300 mg / kg PG peel extract, V. group: 150 mg / kg PG + MMC and VI. group: 300 mg/kg PG+MMC. Pomegranate peel extract was given to the mice by oral gavage for 15 days. At the end of the 15th day, 2 mg/kg MMC was administered to the mice by intraperitoneally. Chromosomal aberration, mitotic activity and micronucleus ratios were determined in bone marrow cells of mice dislocated after 24 hours.