Asetamipridin fare kemik iliği hücrelerinde KA (kromozomal aberasyon) ve MN (mikronükleus) test yöntemleri ile genotoksik etkisinin araştırılması
Investigation of genotoxic effect of acetamiprid in mouse bone marrow cells by CA (chromosomal aberration) and MN (micronucleus)test methods
  1. Tez No: 542031
  2. Yazar: ŞAFAK SANDAYUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR AKSU KILIÇLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, neonikotinoid grubu insektisitlerin bir üyesi olan asetamipridin fare kemik iliği hücrelerinde kromozomal aberasyon ve mikronükleus test sistemleri ile potansiyel genotoksik etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma için dört grup oluşturuldu; I. grup: negatif kontrol, II. grup: 5 mg/kg asetamiprid, III. grup: 10 mg/kg asetamiprid, IV. grup: 15 mg/kg asetamiprid. Asetamiprid, 14 gün boyunca oral gavaj yol ile verildi. Uygulamadan sonra, disloke edilen farelerin kemik iliği hücrelerinde kromozomal aberasyon, mitotik aktivite ve mikronükleus oranları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the potential genotoxic effect of acetamiprid, which is a member of neonicotinoid group insecticides, in mouse bone marrow cells by chromosomal aberration and micronucleus test systems. Four groups were formed for this study; I group: negative control, II. group: 5 mg/kg acetamiprid, III. group: 10 mg/kg acetamiprid, IV. group: 15 mg/kg acetamipride. Acetamiprid was administered by oral gavage for 14 days. After the administration, chromosomal aberration, mitotic activity and micronucleus ratios were determined in the bone marrow cells of the dislocated mice.