Nietzsche'de kişinin varoluş imkânları
The possibilities of the individual's existence in Nietzsche
  1. Tez No: 542044
  2. Yazar: SEHER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Nietzsche'nin modern döneme ilişkin, kişinin varoluşu üzerine yaptığı tespitler doğrultusunda bu varoluşun imkânları esas konudur. Bu doğrultuda Nietzsche'nin mitolojik temelli yaşamsal dengeyi kurduğunu iddia ettiği Apollonik ve Dionizak unsurların önemi ve gereği ele alınmıştır. Bu dengenin bozulması ve modern kişinin yaşadığı problemlerin temeline dönük çalışmada Nietzsche'nin Sokrates ve sonrası dönem eleştirileri ele alınarak, Sokratik kültür ve Hristiyan ahlakı eleştirileri gösterilmiştir. Nietzsche'nin Sokratik kültür eleştirilerinde kartezyen felsefenin Sokratik kültürle olan ilgisi, kişinin varoluş imkânını ortadan kaldırmasıyla alakasında ele alınmıştır. Bu eleştiriler üzerinden Nietzsche felsefesinin temel kavramları, Sokratik kültürün modern döneme etkileri ve kişinin varoluş imkânı çerçevesinde irdelenmiştir. Bu sebeple Nietzsche'nin tarihsel sürece dönük değerlendirmeleri epistemolojik, ahlaksal ve siyasal çöküntülerin boyutları irdelenerek, kişinin varoluşuna dönük engellerin nasıl geliştiği ele alınmıştır. Tüm bu veriler ışığında Nietzsche'ye göre kişiye varoluş imkânlarının tekrar nasıl kazandırılacağı, Nietzsche'nin perspektivizm düşüncesi bağlamında incelenmiş ve varoluşun sanatla olan ilişkisi ortaya konulmuştur. Elde edilen tüm veriler ışığında ulaşılan tespitler ise sonuç bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about Nietzsche's efforts and opinions that define one's existence during modern times, questioning the possibility of human being exist. Therefore the importance of Apollonic and Dionyzac factors which Nietzsche claimed that the both ones build the balance life on the base of mytology is revised through this present. In the case that order is damaged and to modern the matters of one, Nietzsche's critics after Socrates are analysed and the critiques of Socratic culture and Christian moral have been demonstrated. During the connection between Cartesian Philosophy and Socratic moral the subject of suppression human's possibilty to survive and exist has been criticised in this research. By the means of these critiques the base terms of Nietzsche's thoughts have been revised in the terms of effect of Socratic culture and one's possible existence. Along his evaluations about historical prossess, the epistemologic, moral and poitical sides of that suppression have been questioned and the topic of the barriers before one's existence is the main case of this present. Under the light of all these datas the matter that how the possiblity of exist can be regained again has been discussed by Nietzsche's perspectivism and what the relation between it and art is evaluated. The datas and knowledge taken after all the studies have been revised in the conclusion section.