Reşat Nuri Güntekin'in eserlerinde siyasi söylemin değişimi
Change of political discourse in the works of Reşat Nuri Güntekin
  1. Tez No: 542065
  2. Yazar: SERHAT BİLGEHAN UÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT KADRİ BELGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde, Reşat Nuri Güntekin'in eserleri kronolojik bir sıra ile ele alınmış olup bu eserlerdeki siyasi söylemin yıllar içindeki değişimi incelenmiştir. Güntekin'in ilk romanı olan 'Gizli El' ile başlayan bu çalışmada, son romanı 'Son Sığınak' ve ölümünden sonra basılan piyeslerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the works of Reşat Nuri Güntekin were handled in a chronological order and the changes of political discourse in these works over the years were examined. This thesis which started with Güntekin's first novel, 'Gizli El', included his latest novel, 'Son Sığınak' and his plays written after his death.