İşletmelerin sermaye yapıları ve firma değerleri arasındaki ilişki – BIST sınai endeksinde bir uygulama
The relationship between capital structures and company values of companies - an application in the BIST industrial index
  1. Tez No: 542064
  2. Yazar: MUHAMMET EMİN ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSTEMİ ÇÖMLEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Sermaye yapısı ile firma değeri arasındaki ilişkinin varlığı ve yönü, finans dünyasında en çok tartışılan konuların başında gelmektedir. Sermaye yapısı ile firma değeri arasındaki ilişki literatürde klasik yaklaşımlar (Net Gelir Yaklaşımı, Net Faaliyet Geliri Yaklaşımı, Geleneksel Yaklaşım ve Modigliani - Miller Yaklaşımı) ve modern yaklaşımlar (Vergi Yaklaşımı, İflas Maliyetleri Yaklaşımı, Temsilci Maliyetleri Yaklaşımı, Dengeleme Teorisi, Finansal Hiyerarşi Teorisi, Sinyal Teorisi ve Piyasa Zamanlama Teorisi) olarak ele alınmaktadır. Konuya ilişkin yapılan çalışmalarda genel olarak sermaye yapısı ile firma değeri arasında bir ilişki olduğu vurgulansa da kesin bir sonuca ulaşılamamıştır. Bu çalışmasının temel amacı, sermaye yapısı ile firma değeri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada 2010 – 2017 yılları arasında Borsa İstanbul (BIST XUSIN) Sınai Endeksinde faaliyet gösteren firmalar araştırma kapsamına dâhil edilmiştir. Araştırmaya konu firmalara ilişkin veriler Borsa İstanbul ve Kamu Aydınlatma Platformu resmi internet adreslerinden alınmış ve araştırmacılar tarafından analize hazır hale getirilmiştir. Sermaye yapısı ile firma değeri arasındaki ilişki panel veri analizi yöntemi ile test edilmiştir. Araştırmada“Sermaye yapısı ile firma değeri arasında ilişki vardır”hipotezi test edilmiştir. Çalışma sonucunda, firmaların sermaye yapılarında borç kullanmalarının firma değerini olumsuz etkilediği, özsermaye kullanmalarının ise firma değerini olumlu etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The existence and direction of the relationship between capital structure and firm value is one of the most debated issues in the financial world. The relationship between capital structure and firm value can be explained by the classical approaches (Net Income Approach, Net Operating Income Approach, Traditional Approach and Modigliani Miller Approach) and modern approaches (Tax Approach, Approach of Bankruptcy Cost, Agency Theory, Trade-off Theory, Financial Hierarchy Theory, Signal Theory and Market Timing Theory). Although there is a relationship between the capital structure and the firm value in the studies conducted on the topic, a definite result has not been reached. The main purpose of this study is to examine the relationship between capital structure and firm value. Companies in Stock Exchange Istanbul (BIST XUSIN) Industrial Index have been included in the survey between 2010 and 2017. The information about the firms subject to the research has been taken from the official internet addresses of the Istanbul Stock Exchange and Public Lighting Platform and it has been prepared by analysts for analysis. The relationship between capital structure and firm value was tested by panel data analysis method. The hypothesis that“there is a relationship between capital structure and firm value”has been tested in the research. As a result of the study, it has been determined that firms use debts in capital structures adversely affect firm value and equity use affects firm value positively.