Suça sürüklenen çocuklarda bağlanma, davranış problemleri ve çocukluk çağı travmatik yaşantılarının sosyal hizmet disiplini çerçevesinde değerlendirilmesi: Tekirdağ Çocuk Mahkemesi örneği
The evaluation of attachment, behaviour problems and childhood trauma in the juvenile delinquents with social work perspective: The sample of Tekirdağ Juvenile Court
  1. Tez No: 542069
  2. Yazar: YASEMİN BAKSİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN BAHÇİVAN SAYDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, suça sürüklenen çocukların ebeveyne ve arkadaşlarına bağlanmalarının, davranış problemlerinin ve çocukluk çağı travmatik yaşantılarının belirlenmesi ve sosyal hizmet bakış açısıyla değerlendirilmesidir. Araştırmada, kişisel bilgi formu ile Ebeveyn ve Arkadaşlara Bağlanma Envanteri Kısa Formu, 11-18 Yaş Grubu Gençler İçin Kendini Değerlendirme Ölçeği ve Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği kullanılarak Tekirdağ Çocuk Mahkemesi'nde kovuşturması devam eden yaş ortalaması 15.61 olan 12-18 yaş aralığında 75 erkek suça sürüklenen çocuğa ulaşılmıştır. Araştırmada nicel araştırma modeli kullanılmış olup verilerin analizi için SPSS paket programı 22.0 versiyonundan yararlanılmıştır. Suça sürüklenen çocukların kişisel bilgi formu aracılığıyla edinilen demografik değişkenlerinden aldıkları puanlarla ölçek puanları arasında bir farklılaşma olup olmadığını incelemek için t testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Yapılan araştırmada suça sürüklenen çocukların babalarıyla sağlıklı bağlanma ilişkilerinin bulunmadığı, ebeveynlerinin yanında kalan suça sürüklenen çocukların kurum bakımı altında kalan suça sürüklenen çocuklardan daha fazla annelerine bağlı olduğu; suça sürüklenen çocukların dışa yönelim sorunları yaşadıkları(saldırgan davranışlar, kurallara uymama vb.), dikkat sorunları, düşünce sorunları, sosyal sorunlar gibi davranış problemlerinin bulunduğu; çocukluk çağı travmatik yaşantılardan fiziksel ve duygusal olarak ihmal ve istismara maruz kaldıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is determined that juvenile delinquents' attaching their parent and peer, their behaviour problems and childhood trauma and also is evaluated social work perspective. Seventy five male juvenile delinquents who are the avarage age 15.61, age range 12-18 and are judged achieved by used inventory of parent and peer attachement (IPPA) short form, youthself report /YSR 11-18, childhood trauma questionnare(CTQ) with personal information form on research. Quantitive research model was used on research and 22.0 version of statistical package for the social sicences(SPSS) was benefited for data analysis. T-tests and ANOVA were used whether are differentiation between juvenile delinquents' getting score from demographic variables through personal information form and scale score. On research, it has been found that there aren't healthy attachments relationships between the juvenile delinquents and their fathers, and juvenile delinquents who live with their parents are more attached to their mothers than juvenile delinquents who are under instituional care. Juvenile delinquents have problems such as externalizing problems (aggressive behaviour, renege etc.), attention disorders, social problems, thought problems. The juvenile delinquents are exposed to physical and emotional negkect anda buse from childhood trauma.