Banka müşterilerinin finansal okuryazarlık düzeyinin ölçülmesi ile ilgili bir araştırma
A research on the measurement of the financial literacy level of the bank customers
  1. Tez No: 542070
  2. Yazar: FATMA KARAMELEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDA ORUÇ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmanın amacı finansal okuryazarlığın bileşenlerinin ve öneminin ortaya konularak banka müşterileri bağlamında toplumda finansal okuryazarlık düzeyinin ve taşıdığı özelliklerin tespit edilmesidir. Çalışmada öncelikle finansal okuryazarlık kavramı üzerinde durularak finansal eğitim ve finansal okuryazarlık ilişkisi değerlendirilmektedir. Finansal okuryazarlığın bileşenleri ayrı ayrı ele alınmaktadır. Son olarak ise finansal okuryazarlığın önemi üzerinde durulmaktadır. Çalışma kapsamında yapılan araştırmada nicel yöntem uygulanmış olup veri toplama tekniği olarak anket tekniğinden faydalanılmıştır. Kullanılan anket formu Cihangir ve Gemici (2017) tarafından uygulanmış ve güncellenmiş OECD/INFE çekirdek anketinin Türkçe'ye çevrilmiş halidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine the level of financial literacy in the society and the characteristics it carries in the context of bank customers by revealing the components and importance of financial literacy. The study focuses primarily on the concept of financial literacy and evaluates the relationship between financial education and financial literacy. Components of financial literacy are dealt with separately. Finally, emphasis is placed on the importance of financial literacy. Quantitative method was applied in the research conducted within the scope of the study and questionnaire technique was used as data collection technique.The questionnaire used is translated into Turkish by the updated OECD/infe core questionnaire implemented by Cihangir and Gemici (2017).