Sustainable competitive advantage in Turkish leasing industry: A strategic analysis
Türk leasing sektöründe sürdürülebilir rekabet avantajı: Bir stratejik analiz
- Tez No: 542094
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT KAMAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde fon kaynağına ulaşmak işletmeler için her geçen gün daha da önemli bir hale gelmektedir. Leasing de fon kaynağına ulaşma konusunda alternatif bir enstrüman olarak karşımıza çıkmaktadır. Leasing, yatırımcının talep etmiş olduğu malı bir leasing şirketinin satın alarak belirli bir sure için belirli bir kira bedeli karşılığında yatırımcıya kiraladığı bir finansman aracıdır. Sektörün aktif büyüklüğü 2012'den 2017'ye kadar yılda ortalama yüzde 20 artarak 5 yıl sonunda iki katından daha fazla bir büyüklüğe ulaşmış ve leasing, öneminin giderek arttığı, rekabet düzeyinin oldukça yüksek olduğu bir sektör haline gelmiştir. Bu araştırma, Türk leasing sektörünün rekabet analizini yapmayı, analiz sonucunda temel rekabet unsurlarını belirlemeyi ve sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmeye yönelik stratejilerin belirlenmesi konusunda kaynak oluşturmaktayı amaçlamaktadır. Araştırma yöntemi olarak nitel araştırma yönteminin olgubilim deseni kullanılmıştır. Kolayda ve kartopu örneklem yöntemlerinin bir arada kullanılmasıyla leasing sektöründeki şirketlerin çalışanlardan bir örneklem oluşturulmuştur. Veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yöntemi seçilmiştir. Katılımcılarla yapılan görüşmelerde 10 adet açık uçlu soru sorulmuştur. Toplanan verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmış ve sık sık alıntılara yer verilmiştir. Elde edilen bulgularda temel rekabet unsurunun fiyat olmasının yanında, hizmet ve çalışan kalitesi, marka itibarı, doğru sektör ve müşterileri hedeflemek, teknolojinin efektif kullanımı, satıcı ağı ve gelecek vaadeden sektörlere yönelmenin farklılaşma anlamında önemli rol oynadığı tespit edilmiştir. Görüşmelerden elde edilen bulgular ve literatür taramaları sırasında edinilen bilgiler doğrultusunda PESTEL ve SWOT analizleri yapılmıştır. Analizler neticesinde leasing sektöründe faaliyet gösteren şirketlere rekabet stratejilerini belirleme konusunda tavsiyelerde bulunulmuştur. Araştırma sonuçlarının leasing şirketlerine rekabet stratejilerini belirleme konusunda ipuçları vermesi umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Currently, the significance of accessing the source of funds has been rising for enterprises with the time passing by. In the consideration of this situation, leasing confronts us as an alternative track to be followed in order to attain to the fund. Leasing is a financing device which ensures the solicited asset to the investor via initially the purchase then the letting of it for a specific time period with a specific quantity of letting value. The asset size of the sector grew further than twice at the end of the 5 years with an increase of 20 percent per year in average between the years of 2012 and 2017 while the leasing sector has become more critical every year and holds an increasing competition. This research targets to submit a competition analysis of the Turkish leasing industry, identify the main elements of competition as a result of the analysis. In addition, it further targets to create a source on determining strategies for achieving sustainable competitive advantage. Qualitative investigation method's phenomenological design is used during this research. A sample from the employees of leasing companies is formed by utilizing wherefrom the method of convenience sampling in conjunction with snowball sampling. Semi-structured in-depth interview method was chosen as the data collection method. The interviews that were held with the participants were in the scope of 10 open-ended questions. While the descriptive analysis method has been used throughout the analysis of the collected data, quotations from the interviews of fellow participants were frequently quoted. In the acquired results, it is demonstrated that the service quality, brand reputation, the right targeting of sector and customers, effective use of technology, vendor networking and canalizing also play an active role regardless of the main competitive factor which is price by means of differentiation. According to the findings obtained from interviews and the information during the literature review, PESTEL and SWOT analyses were performed. As a result of the analyses, recommendations were given to companies operating in the leasing sector in relation to determining their competitive strategies. The expected result from the study is that it could enlighten the way of leasing companies and give influential clues to designate their competitive strategies.