A Study on various existing and two new digital phase-locked loop structures
- Tez No: 5421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT K. ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET ÖNERİLEN VE VAROLAN SAYISAL EVRE KİLİTLİ DÖNGÜ YAPILARI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA BOZKÜRT, Reha Yüksek Lisans Tezi : Elektrik ve Elektronik Müh. Bol. Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Bülent K. ALTAY Şubat 1989, 87 sayfa Bu çalışmada, pratikte kullanılan (K-Modulus, Data-Separator) ve literatürde yer alan (Yamamoto ve Mori tarafından önerilen ) Sayısal Evre Kilitli Döngü (SEKD) yapılan sunulmuştur. Bunun yanısıra, önerilen iki yeni (N- Average, N-Successive) yapı da tanıtılmıştır. N-Successive yapısı ile yeni bir filtre metodu önerilmiştir. Bu filtre, çokça kullanılan ve giriş işaretinin çıkış işaretine göre ileri veya geri olduğu bilgisini veren, ileri/geri (lead/lag), komutunu işler. N- Average olarak adlandırılan SEKD, bütünü ile yeni bir yapıdır. Önerilen algoritma, evre hatalarını çıkış işaretinin 'N' periyodu boyunca toplar ve ortalamasını alır. Ortalaması alman değer, çıkış işaretinin evresini ayarlamak için yerel saatten çıkarılacak/eklenecek darbe sayısını belirler. Bu çalışmada tanıtılan döngülerin kişisel bilgisayarda benzetimleri yapılmış ve sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Önerilen yapılardan N-Average'ın kuramsal sonuçlan verilmiş ve bu sonuçlar, benzetim ve deneysel olarak doğrulanmıştir. Gözlemlere göre, önerilen N - Average, tanıtılan diğer yapılara oranla daha hızlı kilitlenebilmekte ve durağan konumda daha iyi başarım göstermektedir.Anahtar sözcükler : Sayısal Evre Kilitli Döngü, Bit Eşzamanlayıcısı, Saat Eşzamanlayıcısı. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BOZKURT,Reha A STUDY ON VARIOUS EXISTING AND TWO NEW DIGITAL PHASE-LOCKED LOOP STRUCTURES M.S. in E.E.E Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Bülent K. ALTAY February 1989, 87 pages In this work, DPLL structures which have found usage in practice (K - Modulus, Data - Separator) and have been introduced in literature (proposed by Yamamoto and Mori) are presented. Together with the above mentioned ones, two structures (N-Average and N-Successive) proposed in this study are also introduced. A new filter strategy is proposed by the N-Successive structure to process the commonly known lead/lag commands which inform whether the input is leading or lagging the output signal. A completely new DPLL structure is proposed and named as N- Average. The proposed algorithm accumulates the phase errors during 'N' output cycles and takes the average over that period. The averaged phase error value determines the number of pulses inserted/deleted from a local clock to adjust the output phase with that of the input. Simulation results, achieved via personal computer for the introduced DPLLs, are obtained and comparatively evaluated. Theoretical development of the proposed N- Average structure is established and verified by the simulation and experimental results. mIt is observed that the proposed N-Average DPLL exhibits low acquisition time and powerful steady-state performance with respect to the other introduced structures. Key Words : Digital Phase Locked Loop, Bit Synchronizer, Clock Synchronizer IV