Afyon'un kuzeybatısındaki Karacaahmet ve Yeniköy köylerinden gelen ve Afyon Arkeoloji Müzesi'nde muhafaza edilen çanak çömleklerin bölgenin ilk Tunç Çağı kronolojisindeki yerlerinin saptanması
- Tez No: 542112
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
“Afyon'un Kuzeybatısındaki Karacaahmet ve Yeniceköy Köylerinden Gelen ve Afyon Arkeoloji Müzesi'nde Muhafaza Edilen Çanak Çömleklerin Bölgenin İlk Tunç Çağı Kronolojisindeki Yerlerinin Saptanması”konulu tez kapsamında İlk Tunç Çağı (III ve III) Batı Anadolu kapsamında literatür olarak çalışılmış birçok yayından tezin ana konusunu oluşturan çanak çömlek grubunun karşılaştırması yapılmıştır. Bu kapsamda mal grupları, formlar ve bezeme türleri tanıtılmış, değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışılan çanak çömleğin bilimsel bir kazıdan gelmemiş olması nedeniyle Kaklık Mevkii, Karaoğlan Mevkii, Beycesultan, Aizanoi (Çavdarhisar), Höyüktepe ve Seyitömer kazıları mercek altına alınmış, kronoloji oluşturulmaya çalışılmıştır. Karşılaştırma yoluyla yapılan tarihlemek İlk Tunç Çağı I-II-III gruplarının elimizde olduğunu bize göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis with the subject named 'Determining the places of pottery which come from Karacaahmet and Yenicekoy Villages at Northwest of Afyon and are kept at Afyon Archeological Museum' at the district's chronology of Early Bronze Age; Early Bronze Age (I-II-III) has been studied as literature within the scope of West Anatolia. Comparison of pottery group which constitutes the main topic has been made from in accordance with many editions. Within this scope, groups of goods, forms and glamorization types have been introduced and its' evaluation has been carried out. Due to the fact that the examined pottery was not brought from a scientific excavation; Kaklık Mevkii, Karaoglan Mevkii, Beycesultan, Aizanoi (Cavdarhisar), Hoyuktepe and Seyitomer excavations have been examined, chronology has been tried to be formed. Dating by means of comparison has showed us that Early Bronze Age III- III groups are in our hand.