Taşıtlarda güvenli sürüş ve durma mesafesinin sağlanabilmesi için etkin sürüş alanının teorik modelinin geliştirilmesi ve gerçek yol şartlarında test edilmesi
Developing the theoretical model of the effective driving area for providing safe driving and stopping distance in vehicles and testing on real road conditions
  1. Tez No: 542154
  2. Yazar: SERHAT BUYRUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİB GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte günümüz modern araçları elektronik güvenlik sistemleri açısından önem kazanmaya başlamış, özellikle son yıllarda taşıtlarda kullanılan aktif güvenlik, trafik bilgi sistemleri önemli gelişmeler kaydetmiştir. Bu çalışmayla birlikte durma mesafesini etkileyen araç, çevre ve sürücü parametrelerinin bir arada değerlendirilmesi sağlanarak bilgisayar/insan/otomotiv haberleşme teknolojisinin veriminin artırılması planlamaktadır. Bu çalışmada, farklı parametrelere bağlı olarak güvenli sürüş ve durma mesafelerinin sağlanacağı“Etkin Sürüş Alanının”modellenmesi ve gerçek yol şartlarında, araçlar üzerinde test edilmesi sağlanmıştır. Geliştirilen model trafikte seyreden taşıt ve taşıtın irtibat halinde olduğu çevre ortam içerisinde sürücü, yolcu, yayalar, araç ve çevresini tehlikeye sokarak güvenli sürüş şartlarını etkileyecek parametrelerin bir arada değerlendirilmesi sağlanmıştır. Bu yüzden parametreler; sürücüye ait değişkenler (yaş, cinsiyet, sürücü dikkat durumu vb.), taşıta ait değişler (taşıt hızı, taşıt ivmeleri, taşıt fren performans ve lastik yapısı vb.) ve çevre şartlarına ait değişkenler (hava ve yol şartları vb.) olmak üzere 3 farklı kısımda değerlendirilmiştir. Seyir halindeki bir taşıtın, sürücü ve çevre ortamı arasındaki etkileşiminin en güvenli şekilde sağlanacağı bölge“Etkin Sürüş Alanı”; geliştirilen benzeşimde farklı taşıt, sürüş ve çevre şartlarına bağlı kabuller doğrultusunda anlık olarak analiz edilmiştir. Gerçek araç modelleri üzerinde yapılan testlerde ise elektronik kontrol birimi, taşıtın farklı bölgelerine yerleştirilen sensörlerden alınan sinyallerin ve internet ağı verilerinin analiz edilmesini sağlamıştır. Sonuç olarak tehlikeli yol senaryolarında sürücülerin bilgi ekranı üzerinden görsel uyarı simgeleriyle uyarılması sağlanmıştır. Geliştirilen çalışmada elde edilen modelin gerçek şartlara uyumluluğu ve güvenirliği değerlendirilmiş ve trafik kazalarının temel oluşum sebepleri ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, today's modern vehicles have gained importance in terms of electronic security systems. In recent years, active security, traffic information systems used in vehicles have developed important developments. With this study, it is planned to increase the efficiency of computer / human / automotive communication technology by evaluating the vehicle, environment and driver parameters affecting the stopping distance. In this study, it was possible to model“Active Driving Area”which can provide safe driving and stopping distances depending on different parameters and to test it on vehicles in real road conditions. The developed model provides the evaluation of the parameters that affect the safe driving conditions by putting the drivers, passengers, pedestrians, vehicles and their surroundings in a dangerous environment where the vehicle are in contact with each other in the traffic. So parameters; (vehicle speed, vehicle acceleration, vehicle braking performance and tire structure etc.) and environmental conditions (weather and road conditions, etc.) as variables of the driver (age, sex, driver attention etc.) have been evaluated in different parts.“Active Driving Area”is the zone in which a vehicle in a cruising situation can safely maintain the interaction between the driver and the surrounding environment; In the developed analogy, different vehicles were instantly analyzed in terms of driving and adherence to environmental conditions. In the tests performed on real vehicle models, the electronic control unit ensures that the signals from the sensors located in different parts of the vehicle and the internet network data are analyzed. As a result, warnings of dangerous road scenarios are provided via visual warning icons on the information screen. The model obtained in the developed study was evaluated for its compatibility with the actual conditions and its reliability and the reasons for the basic formation of traffic accidents were revealed.