Ortaokul öğrencilerinin organ bağışına yönelik görüşlerinin incelenmesi
Investigation of middle school students' opinions about organ donation
- Tez No: 542155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMRAN BETÜL CEBESOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma ortaokul 7. ve 8. Sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin organ bağışına yönelik görüşlerini incelemek amacı ile yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Bingöl il Merkez ilçesine bağlı kent ve kırsal kesimlerde bulunan üç ortaokuldaki toplam 850 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler öğrencilerin sosyo-demografik özellikleri, organ bağışına ilişkin bilgilerini değerlendiren ve düşüncelerini ifade etmelerine olanak sağlamak üzere oluşturulmuş açık uçlu sorulardan oluşan anket formu ile elde edildi. Verilerin analizinde ve yorumlanmasında SPSS 16.0 paket programı ve betimsel istatistikten (yüzde ve frekans analizi) yararlanılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin büyük çoğunluğu (%81,6) organ nakli ve bağışı konusunda bilgi almak istediğini belirtmiştir. %75,4'ü ise bu bilgiyi doktorlardan almak istediğini ifade etmiştir. Öğrenciler organ bağışı hakkında bilgi kaynaklarının daha çok internet (%52,0) ve ders kitabı (%51,2) olduğunu belirtmişlerdir. Öğrencilerin %35,07'si 'Hayat Kurtarma' % 28,36'i 'Dini Duygular' nedeni ile organ bağışında bulunmak istediklerini belirtken, %12,11'i 'Vücut Bütünlüğü Bozulacağından' %11,05'i ise 'Ailesinin Organ Bağışına Karşı Olması' sebebi ile organ bağışında bulunmak istemediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the opinions of 7th and 8th grade students about organ donation. The sample of the study consisted of 850 students in three middle schools in urban and rural areas of Bingöl city center. The data were obtained through a questionnaire which consisted of open-ended questions that were developed to enable students to evaluate their socio-demographic characteristics and information about organ donation and to express their thoughts. SPSS 16.0 package program and descriptive statistics (percentage and frequency analysis) were used to analyze and interpret the data. The majority of the participants (81.6%) stated that they wanted to get information about organ transplantation and donation. 75,4% stated that they wanted to get this information from doctors. Students stated that information sources about organ donation were more internet (52.0%) and textbook (51.2%). 35,07% of the students stated that they want to donate organ through the 'Religious Emotions c while% 28,36 of them stated that they want to donate the organ,% 12,11'% 11,05 of them ' They stated that they did not want to donate organs because of being against the donation.