Türk ve Gürcü Hukukunda doğrudan yabancı yatırımlar
Foreing investments in Turkish and Georgian law
- Tez No: 542177
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ÇAĞRI YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve Gürcistan Arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması ışığında yabancı yatırımların hem Türkiye'deki hem de Gürcistan'daki yasal altyapısını ortaya koymak, Türkiye ve Gürcistan'ın yabancı yatırım ve yabancı yatırımcı konusundaki hukuki düzenlemelerini karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda çalışmada 3 ana başlığa yer verilmiş, öncelikle genel hatlarıyla doğrudan yabancı yatırım ve yabancı yatırımcı kavramları açıklanmıştır. Ardından yabancı yatırımcıya sağlanan kolaylıklar ve son olarak yabancı yatırımların korunmasına ilişkin Türk ve Gürcü Hukukundaki ve Türkiye ile Gürcistan arasındaki Anlaşmadaki hükümlere yer verilmiştir. Çalışmanın Türk ve Gürcü hukukunda yabancı yatırımların korunması ile ilgili olarak iki ülke arasında karşılaştırma yapılabilmesi bakımından ve Türkiye ve Gürcistan arasındaki yabancı yatırımların korunması anlaşması bağlamında iki ülke arasındaki yabancı yatırımların mevcut durumunu ortaya koyması bakımından literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to reveal the legal infrastructures of foreign investments in both Turkey and Georgia in consideration of“Agreement Between the Government of The Republic of Turkey and The Government of Georgia Concerning the Reciprocal Promotion and Protection of Investments”and to compare legal arrangements between Turkey and Georgia on foreign investment and foreign investor. Within this scope, three main headings are given in the study; firstly, the concepts of foreign direct investment and foreign investor are explained in general terms. Then conveniences provided to the foreign investor and finally the provisions of the Agreement between Turkey and Georgia and local laws of Turkey and Georgia on the protection of foreign investments are examined. It is expected that the study will contribute to the literature in terms of the comparison of the two countries' legal arrangements regarding the protection of foreign investments and the current situation of foreign investments between the two countries in the context of the Agreement.