Sosyal dışlanmanın sosyal sağlık bağlamında incelenmesi: Yalova İli örneği
Social exclusion in the context of social health: An example of Yalova province
- Tez No: 542178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Yalova'nın sosyal sağlığını konu alan bu çalışmada, bireylerin sosyal dışlanma algı düzeylerinin ve iyilik hallerinin demografik değişkenlere göre nasıl farklılaştığı incelenmiştir. Verilerin alanda toplanması için bireylere demografik bilgilerinin yanı sıra, sosyal dışlanma algı düzeylerini tespit etmek maksadıyla Jehoel Gijsbers ve Vrooman (2007) tarafından geliştirilen, Türkçeye uyarlanması yanında geçerlilik ve güvenilirlik çalışması da Bayram vd. (2010) tarafından yapılmış olan“Sosyal Dışlanma Ölçeği”kullanılmıştır. Yalova'da bireylerin iyilik hallerinin tespiti için ise Diener vd. (2009) tarafından geliştirilen Türkçeye uyarlanması ve Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması Fidan ve Usta (2013) tarafından yapılmış olan“İyilik Hali Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma, Yalova'da bulunan 18 yaş üzeri toplam 855 katılımcı ile kartopu yöntemi uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Alanda toplanan veriler SPSS-18 paket programıyla analiz edilmiş, sonuçlar sosyal hizmet bakış açısıyla yorumlanarak öneriler geliştirilmiştir. Genel olarak sosyal sağlığa, özel olarak da sosyal dışlanma ile iyilik hali ilişkisine odaklanan bu araştırma sonucunda katılımcıların sosyal dışlanma düzeylerinin hem genel boyutlar hem de alt boyutlar bazında düşük olduğu tespit edilmiştir. Keza katılımcıların iyilik halinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sosyal dışlanma ve iyilik hali arasındaki ilişki bağlamında sonuçlar değerlendirildiğinde, sosyal dışlanma düzeyinin azalmasıyla iyilik halinin artması arasında ters orantılı anlamlı bir ilişki olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which focuses on the social health of Yalova, how the social exclusion perception levels and well-being of individuals differ according to demographic variables are examined. In data collection, in addition to the demographic information of the respondents, Turkish version of“Social Exclusion Scale”developed by Jehoel Gijsbers and Vrooman (2007 is used. Turkish translation, and validity-reliability analyses of the scale was done by Bayram et al., (2010). In order to determine the well-being of individuals in Yalova, Turkish version of“Well-being Scale”developed by Diener et al., (2009) is used. Turkish translation, and validity-reliability analyses of the scale was done by Fidan and Usta, (2013). The research was performed with a total of 855 participants over 18 years of age in Yalova. The data collected in the field were analyzed with SPSS-18 package program. The results were interpreted with a social service perspective, and recommendations were offered. As a result of this research, which focuses on general social health and the relationship between social exclusion and well-being, it was found that the social exclusion levels of the participants are low both in general dimensions, and in sub-dimensions. Likewise, it was found that the participants' well-being was high. When the results were evaluated in terms of the relationship between social exclusion and well-being, it was observed that there was a significant negative correlation between social exclusion level and the well-being.