Demokrat Parti(DP)'nin muhalefet, iktidar ve çöküş yılları (1946-1960)
Opposition, power and collapes years of Democrat Party(DP)(1946- 1960)
- Tez No: 542189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TUĞLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
II. Dünya Savaşı'ndan sonra dünyada meydana gelen demokratikleşme hareketleri Türkiye'yi de etkilemişti. Dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün isteği ile çok partili hayata geçiş sağlanmıştı. Çok partili hayat geçiş süreci bizzat Cumhuriyet Halk Parti'sinin içinden çıkan kişiler olan Celal Bayar, Adnan Menderes, Refik Koraltan ve Fuat Köprülü tarafından Demokrat Parti kurularak gerçekleştirilmişti. Kısa zamanda halkın desteğini kazanan Demokrat Parti (DP), 1950 yılında yapılan seçimlerde 27 yıllık Cumhuriyet Halkın Parti'sinin (CHP) iktidarını yıkarak kazanmıştı. Demokrat Parti, iktidarının ilk dört yılında içinde gerek demokratikleşme gerekse de tarım ve ekonomide yaptığı reformlar ile ülkeyi ciddi bir şekilde kalkındırmıştı. Bunun neticesinde halkın her kesimi ekonomik olarak refaha kavuşmuş ve bu da DP iktidarına seçimlerde oy olarak geri dönmüştü. Fakat 1954 yılından sonra hava koşullarının kötüye gitmesi sonucunda ekonominin olumsuz etkilenmesi, muhalefet üzerinde yapılan baskı ve siyasetteki tahammülsüzlük anlayışı iktidarı yıpratmıştı. Ülkede yaşanan tüm bu gelişmler dizisi 27 Mayıs 1960 yılında askerin yönetime el koymasıyla sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
After World War II democratization movements occurring in the world has affected Turkey. The transition to a multi-party system was achieved with the request of the president İsmet İnönü. The process of transition to multi-party was realized by the establishment of the Democratic Party by Celal Bayar, Adnan Menderes, Refik Koraltan, and Fuat Köprülü, who came from the Republican People's Party itself. The Democratic Party (DP), which won shortlived support, won the elections of 1950 by destroying the power of the 27-year Republican People's Party (CHP). In the first four years of his administration, the Democratic Party has seriously improved the country with the reforms it has made both in democratization and in agriculture and in the economy. As a result, every part of the people reached economical prosperity and his returned to the DP government as votes in the elections. However, after 1954, as aresult of the worsening weather conditions, the economy was negatively affected, the developments in the country ended out after the seize control of the military on May 27, 1960.