Masif rotator manşet yırtıklarının konservatif tedavisinde geri bildirim (biofeedback) ile uygulanan egzersizlerin etkinliği
The effectiveness of exercises with biofeedback in the conservative treatment of massive rotator cuff tears
- Tez No: 542193
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Masif rotator manşet (RM) yırtıklarının konservatif tedavisiyle ilgili literatürde çok az çalışma vardır. Çalışmamızın amacı masif RM yırtıklarında deltoid odaklı konservatif tedavi programına eklenen elektromiyografik biofeedback (EMG-BF) cihazının etkinliğini araştırmaktır. Çalışmamızda masif RM yırtığı tanısı konulan 34 hasta randomize olarak 2 gruba ayrıldı (EGZ Grubu:17; EMG-BF Grubu:17). EGZ grubuna eklem hareket açıklığı (EHA), germe ve kuvvetlendirme egzersizleri uygulandı. EMG-BF grubuna da aynı egzersizler uygulandı ancak deltoid kuvvetlendirme egzersizleri EMG-BF cihazı eşliğinde yapıldı. Hastalar 6 hafta boyunca tedavi programına alındı ve tedavi öncesi, 6. hafta ve 12. haftada değerlendirildi. Fonksiyonel durum Amerikan omuz ve dirsek cerrahları (American shoulder and elbow surgeons-ASES) ve kol, omuz ve el sorunları (Disabilities of arm, shoulder and elbow-DASH) ile, deltoid kuvveti hand-held dinamometre ile, omuz EHA gonyometre ile, ağrı şiddeti numerik ağrı derecelendirme skalası (NPRS) ile, hasta memnuniyeti global değişim ölçeği (global rating of change scale-GRC) ile değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 25.0 programı kullanıldı. Grup içi tedavi öncesi ve sonrası değişimlerin karşılaştırılmasında“Paired Samples T-Test”kullanıldı. Gruplar arası tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerlerin karşılaştırılmasında parametrik testlerden“Repeated Measures ANOVA”kullanıldı ve Bonferroni düzeltmesi yapılarak p0,017). On ikinci haftada GRC ile sorgulanan hasta memnuniyeti bakımından EMG-BF grubunun memnuniyet oranı daha yüksek bulundu. Sonuçlar, masif RM yırtığının konservatif tedavisinin fonksiyon ve ağrı bakımından olumlu sonuçlar vereceğini ve EMG-BF cihazının konservatif tedavide hasta motivasyonunu arttıran, alternatif bir yöntem olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
There are very few studies in the literature about conservative treatment of massive rotator cuff (RC) tears. The aim of our study is to investigate the efficacy of electromyographic biofeedback (EMG-BF) device which was added to deltoid focused conservative treatment program in massive RC tears. Patients with massive RC tears were randomly divided into two groups (Exercise Group:17, EMG-BF Group:17). In the Exercise group, range of motion (ROM), stretching and strengthening exercises were applied. Same exercises were performed in the EMG-BF group, but the deltoid strengthening exercises were performed with EMG-BF device. The patiens were included in the treatment program for 6 weeks and evaluated before treatment, at the 6th and 12th weeks. Function was evaluated by American shoulder and elbow surgeons (ASES) and disabilities of arm, shoulder and elbow (DASH). Deltoid muscle was evaluated by hand held dynamometer. ROM was evaluated by goniometer. The pain evaluated by numeric pain rating scale (NPRS). SPSS 25.0 program was used in the statistical analysis of the data. Paired Samples T-Test was used to compare pre and post-treatment changes. Repeated Measures ANOVA was used to compare the values between the groups before and after treatment. Bonferroni equality at an alpha level was estimated 0.017. In both groups, statistically significant improvements were found in functional level, muscle strength, ROM and pain compared to before treatmens (p0.017). The satisfaction rate of the EMG-BF group was found to be higher in patient satisfaction that questioned with GRC at 12th week. The results showed that conservative treatment of massive RC tears would give positive results in terms of funciton and pain and EMG-BF device could be used as an alternative method to increase patient motivation in conservative treatment.