Diz efüzyonlu olgularda kristal ilişkili artrit varlığının mikroskobik ve ultrasonografik değerlendirilmesi
Microscopic and ultrasonographic examination of crystal related arthritis in patients with knee effusion
- Tez No: 542220
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE MERİH SARIDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, diz efüzyonlu olgularda enfeksiyonu dışlamak ve kristal ilişkili artrit varlığını saptamak için rutin olarak yapılması gereken sinovyal sıvı analizine ultrasonografik görüntülemenin katkısını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya tek taraflı diz efüzyonu olan 18 yaş üstü 85 olgu alındı. Tüm olgular değerlendirilip fizik muayeneleri yapıldıktan sonra, diz eklemi ultrasonografi ile incelendi. Ultrasonografik incelemede; hiyalin kıkırdakta sandviç bulgusu ve/veya menisküs kalsifikasyonu, CPPD (Kalsiyum pirofosfat dehidrat depolanma hastalığı) bulgusu kabul edilip; ek olarak, efüzyon içerisindeki hiperekoik noktalar ve tendon kalsifikasyonları kaydedildi. Değerlendirmeden sonra ultrasonografi rehberliğinde aspire edilen sinovyal sıvı makroskobik ve mikroskobik olarak incelendi. Daha sonra mevcut diz grafilerinde Kellgren-Lawrence radyolojik evrelemesi yapıldı ve kondrokalsinozis araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 85 olgunun 15'inde sinovyal sıvı analizinde CPP (Kalsiyum pirofosfat dehidrat) kristali saptanması ile bu olgulara CPPD tanısı konuldu. Bu tanıya 2 olguda romatoid artrit (RA), 1 olguda spondiloartrit, 1 olguda gut ve 11 olguda osteoartrit eşlik etmekteydi. Geriye kalan 70 olgunun, 1'i spondiloartrit, 4'ü RA, 63'ü osteoartrit alevlenmesi olarak değerlendirildi ve 2 olgu ileri tetkik edildikten sonra biri RA diğeri pigmente villonodüler sinovit tanısı aldı. Mikroskobik incelemede CPP kristali saptanması CPPD'nin tanısında altın standart kabul edilerek; sırasıyla duyarlılık ve özgüllük, ultrasonografi için %93,33 ve %80; grafi için %46,67 ve %98,57 olarak hesaplandı. Sonuç: Özellikle ileri yaşta diz efüzyonu olan olgularda kristal ilişkili artritlerden şüphelenildiğinde, yapısal değişiklikleri ve enflamasyonu göstermesinin yanında kristal birikimlerini saptamada yüksek duyarlılık ve özgüllüğü olan ultrasonografinin kullanışlı bir tanı yöntemi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the contribution of ultrasonography to the synovial fluid analysis, which should be performed routinely in patients with knee effusion to exclude infection and to detect crystal related arthritis. Material and Methods: Eighty-five patients above 18 years of age with unilateral knee effusion were included. Ultrasonography of the involved knees were performed in all patients after the evaluation and physical examination. In ultrasonographic examination; sandwich appearance within hyaline cartilage and/or meniscus calcification were considered indicative of CPPD (Calcium pyrophosphate deposition disease); in addition, hyperechoic spots in the effusion and tendon calcifications were recorded. Ultrasonography guided synovial fluid aspiration was performed. The sample was examined macroscopically and microscopically. Then, radiographic evaluations were done for Kellgren–Lawrence radiographic grading and searching chondrocalcinosis. Results: CPPD was diagnosed with detecting CPP (Calcium pyrophosphate) crystals in synovial fluid analysis in 15 of 85 patients. Two of these patients had previous diagnosis of rheumatoid arthritis (RA), 1 spondyloarthritis, 1 gout and 11 osteoarthritis. Of the remaining 70 patients, 1 was considered as spondyloarthritis, 4 as RA and 63 as exacerbation of osteoarthritis. Two patients without definitive diagnosis had advanced clinical examination; one of them was diagnosed as RA and the other as pigmented villonodular synovitis. The detection of CCP crystal in the microscopic examination was accepted as the gold standard for the diagnosis of CPPD, sensitivity and specificity values were 93.33% and 80% for ultrasonography, 46.67% and 98.57% for radiography, respectively. Conclusion: When crystal related arthritis is suspected especially in elderly patient with knee effusion, ultrasonography found as a useful diagnostic method in clinical practice because it is highly sensitive and specific in determining crystal accumulations.