İçeridekinin bakış açısıyla kadın
Woman from inside point of view
- Tez No: 542309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Tarihsel süreçte kadın, bulunduğu sosyal ve kültürel ortamda kendine atfedilen göreceli anlamlar ile konumunu bulmuştur. Bazen pozitif ayrımcı bakışa göre kültürün temeli, bazen de kültürün gelecek kuşaklara aktarılması suretiyle devamlılık sağlayan bir iletken unsur olarak değer kazanmıştır. Uluslararası medyada ve kamuoyunda 2001 yılından itibaren başlatılan algı yönetimi sayesinde“burka giyen”ve“özgürlüğü kısıtlanmış”Afgan kadın imajı ile öne çıkan Afganistan, halen güvenlik tehditlerinin devam ettiği düşük yoğunluklu bir çatışma ortamıdır. Bu çalışma, Afganistan'daki NATO çok uluslu askeri güç kampında yapılmıştır. Çalışmanın amacı, Kabil'deki günlük yaşamda (aile içinde veya dışında) Afgan erkeklerinin kadına yönelik yaklaşımlarını saptamaktır. Başka bir ifadeyle, Afgan erkekleri arasında kadına bakış açılarında farklılaşmaya neden olan ve bu bakış açısını/algıyı etkileyen davranış kalıpları temelinde sosyo-kültürel ortamı anlamaya çalışmak ve erkeklerin algılarını belirleyici faktörleri/etkenlerini betimlemektir. Bu maksatla, Afganistan ile ilgili yazılan kitap, makale, araştırma raporları ve tezler ile günlük ulusal ve uluslararası medyadan istifade edilmiştir. Araştırma kapsamında nitel veri toplama tekniklerinden yüz yüze görüşme ve odak grup görüşmesi teknikleri kullanılmıştır. Tüm görüşmeler sohbet ortamında yapılmış, herhangi yapılandırılmış bir soru formu vb. kullanılmamıştır. Başkent Kabil'de yedi ay boyunca nitel araştırma yöntemi ile bulgular elde edilmiştir. Sonuç olarak, kadına yönelik bakış açısında kişilerin demografik özelliklerinin yanı sıra, etnik ve mezhepsel kökenlerinin farklılaştığını söylemek mümkündür. Araştırmada elde edilen bulguların değerlendirilmesi ile Afgan erkeğinin genel algısı ve bakış açısının Afgan kadının yaşam çizgisi boyunca zamana bağlı olarak değişimine yönelik detaylı sonuçlara ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
In the historical process, the woman has found its position with the relative meanings attributed to her in the social and cultural environment. Sometimes, based on the positive discriminatory view, the foundation of culture has gained value as a conductor, which sometimes provides continuity through the transfer of culture to future generations. Thanks to the perception management initiated in the international media and public opinion since 2001, Afghanistan has become a burka-wearing women and“restricted with freedom”Afghan women image. The study was carried out at the NATO multinational military camp in Afghanistan. The aim of the study is to determine the approach of Afghan men towards women in daily life (in or outside the family) in Kabul. In other words, it is trying to understand the socio-cultural environment on the basis of behavior patterns that affect different perspectives and perception of women among Afghan men, and to describe the factors / factors determining the perceptions of men. For this purpose, books, articles, research reports and theses related to Afghanistan were used and daily national and international media were used. In the scope of the research, face-to-face interview and focus group interview techniques were used. All interviews were conducted in the chat environment; no structured questionnaire etc. was used. In the capital Kabul, findings were obtained by qualitative research method for seven months. As a result, it is possible to say that in addition to the demographic characteristics of the people, the ethnic and sectarian origins of the women differ in their perspective towards women. The results of the research and the perception of the general perception of the Afghan man and the perspective of the Afghan woman through the life line of the Afghan woman have been reached in detail.