Gaziantep Kendirli Kilisesi ve Latin Okulu koruma sorunları ve çözüm önerileri
Gaziantep Kendirli Church and Latin School protection issues and restoration proposals
- Tez No: 542325
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 444
Özet
Anıtsal eserlerin mimarlık kültürü yoluyla tek yapıdan yapı gruplarına değişen yansıması kentsel biçimi belirlemiş, farklı kültürlerin bıraktığı izler yapıyı etkilemiştir. Özellikle de anıtsal yapıların çevresine ve geleceğe aktaracağı mimari, tarihi ve kültürel mesajları vardır. Yapıldığı dönemin yapım tekniği, malzeme kullanımı ve tercihlerini yansıtırlar. Teknik ve sanatın arakesiti olan mimari, sosyal ve ekonomik yaşam ile halk yapı kültürünün fiziksel ve kalıcı göstergesidir. Bununla birlikte yapılış nedenleri ve yapılışından itibaren yer aldıkları çevredeki tanıklıklarını yorumsuz olarak ortaya koyarlar. Tarih öncesi çağlardan itibaren Anadolu'da pek çok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış Gaziantep kentinde yer alan Kendirli (Terra Santa) Kilisesi ve Latin (Saint Joseph) Okulu da yapıldığı dönemin özelliklerini gösteren, var olduğu çevrede yaşanan toplumsal olayları günümüze aktaran korunması gerekli bir kültür varlığıdır ve bu kültür varlığının sürdürülebilir koruma önerisi için gerekli verilerin derlenerek değerlendirilen Gaziantep Kendirli Kilisesi ve Latin Okulu Koruma Sorunları ve Çözüm Önerileri" başlıklı tez çalışması hazırlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde literatür özeti, tezin amacı ve kapsamı belirtilmiştir. İkinci bölümde ise Gaziantep'in fiziki, sosyal yapısı ve tarihsel gelişimi incelenerek bu veriler doğrultusunda kilisenin inşa ediliş ortamını hazırlayan olgular araştırılmıştır. Üçüncü bölümde kilise mimarisi özellikleri, Osmanlı'da kilise yapımı ile ilgili kurallar ve karşılaştırmalı çalışmaya altlık oluşturması için Gaziantep kiliseleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise çalışma konusu olan Kendirli Kilisesi ve Latin Okulu'nun mevcut durumu belgelenmiş; mimari özellikleri, mekansal programı ve yapım tekniği tanımlanmış, tarihsel gelişim sürecinde konum-çevre ilişkisi irdelenmiş, yapılan analizler sonucunda restitüsyon çalışması yapılmıştır. Beşinci bölümde ise elde edilen veriler doğrultusunda restorasyon önerisi hazırlanmış, çalışmanın sonucu ve değerlendirmeleri aktarılarak sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The varying reflection via architectural culture from one structure to the building groups of monumental artifacts identified the urban form, the traces left by different cultures influenced the structure. Especially, there are architectural, historical and cultural messages that monumental structures will convey around and into the future. They reflect the construction technique, material usage and preferences of the constructed period. It is the physical and permanent indicator of the architecture, social, and economic life which are the intersection of technique and the public building culture. At the same time, they reveal the reasons for the construction and the testimonies at the environment placed from the beginning without any comment. Kendirli Church (Terra Santa) and the Latin (Saint Joseph) School located in Gaziantep, hosted many cultures and civilizations in Anatolia since the prehistoric times, is also a cultural heritage, necessary to be protected, that preserves the characteristics of the constructed period and the social events lived in the environment surrounded, a thesis study titled Gaziantep Kendirli Church And Latin School Protection Issues and Restoration Proposals evaluated by compiling the necessary data in order for the sustainable protection proposal of this cultural existence, is prepared. In the first chapter of the study, the literature summary, purpose and scope of the thesis are stated. In the second chapter, by investigating the physical, social structure, and historical development of Gaziantep, the facts that prepared the church's building environment in the direction of these data are searched. In the third chapter, the features of church architecture, the rules about church construction in Ottoman and the Gaziantep churches in order to form a base for comparative study were examined. As for the fourth chapter, the present situation of Kendirli Church and Latin School is documented; architectural features, spatial program and construction technique are defined, during the historical development process the relationship between location and environment is examined, and restitution study is done as a result of these analyzes. In the fifth section, a restoration proposal is prepared in the direction of the obtained data, and it is terminated by transferring the conclusion and evaluations of the study.