Üniversitelerin uluslararasılaşma sürecinde karşılaşılan engeller ve geliştirilen stratejiler
Challenges encountered and strategies developed during the internationalization process of universities
- Tez No: 542324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÖHEYDA GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Günümüzde küreselleşme ve teknolojinin gelişmesinin etkisiyle ülkeler arası sınırların kalkması malların, hizmetlerin ve sermaye akımlarının serbestleşmesini sağladığından birçok alanda ülkeler arası hareketliliğin de arttığı görülmektedir. Bu hareketliliğin yükseköğretim kurumlarına yansıması olan uluslararasılaşmayı yürütmekle görevli üniversitelerde eğitim almak ya da vermek için başka ülkelere gidenlerin sayılarının artması yükseköğretimin uluslararasılaşması açısından çeşitli sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda yapılan bu çalışmanın amacı Türkiye'de üniversitelerin uluslararasılaşma sürecini nasıl yürüttüklerini, bu süreçte karşılaştıkları engeller ile üniversite ve devlet politikası olarak geliştirilen stratejileri incelemektir. Yapılan araştırma nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseni ile tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu belirlenen üniversitelerde uluslararasılaşma sürecini kurumsal olarak yürütmekle yükümlü ve sürece doğrudan dahil olan 14 uluslararası ilişkiler ofisi çalışanından oluşmaktadır. Araştırma verileri bahsedilen 14 katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yapılan görüşmeler aracılığıyla toplanmış, içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. İçerik analizi sonucunda“engeller”ve“stratejiler”olmak üzere iki ana tema elde edilmiştir.“Engeller”teması kapsamında akademik, ekonomik, bürokratik, kurumsal, sosyo-kültürel ve demografik engeller yer alırken“stratejiler”teması kapsamında ise akademik, ekonomik, bürokratik, kurumsal ve sosyo-kültürel stratejiler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of globalization and the development of technology, the borders between countries have been abolished enabling the liberalization of the goods, services and capital flows and the increase in the mobility between countries in many areas. Universities are responsible for carrying out the internationalization process which is the reflection of this mobility into the higher education institutions. With the increase of the number of those who go to other countries to receive or give education in these institutions, internationalization of higher education has brought various problems. In this context, the aim of this study is to understand how the universities in Turkey carry out the process of internationalization, the challenges they have faced in this process and the strategies developed as university and government policy. The research was designed with a case study pattern of qualitative research designs. The working group of the study is composed of 14 international relations office staff who are responsible for carrying out the process of internationalization at the chosen universities for the research and who are directly involved in the process. The data were collected through interviews with the 14 participants by using the semi-structured interview form and analysed with the content analysis method. As a result of content analysis, two main themes have been obtained: challenges and strategies. Within the theme“challenges”, there are academic, economic, bureaucratic, institutional, socio-cultural and demographic challenges. Within the theme“strategies”, there are academic, economic, bureaucratic, institutional and socio-cultural strategies.