Karayolu ve demiryolu ile tehlikeli madde taşımacılığında kullanılan belgelerin taşıma sürecine etkisi
Effect of documentations to transportation process in road and rail transportation of hazardous materials
  1. Tez No: 542343
  2. Yazar: EZGİ ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURKAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sanayileşmenin dünya üzerinde yükselen bir ivme izlemesi, tehlikeli maddelerin kullanımını ve bir yerden diğer bir yere taşınmasını da arttırmıştır. Dünya üzerinde bir çok ülke tehlikeli maddelerin taşımasını denizyolu, karayolu, havayolu ve demiryolu gibi çeşitli taşıma modları ile gerçekleştirmektedir. Bu tez çalışmasında; tehlikeli maddelerin sınıflandırılması, karayolu ve demiryolu ile taşınması esnasında kullanılan belgeler, yürürlükte olan konvansiyonlar, yönetmelik veya yönergeler ile getirilen düzenlemeler incelenmiştir. Tehlikeli maddelerin muhteviyatı gereği çevreye ve insan sağlığına zarar riski taşıması, bu maddelerin taşınma sürecinde uyulması gereken prosedürlerde tarafların daha dikkatli olmasını gerektirmektedir. Bu tez ile tehlikeli madde taşımacılığı sürecinin belirlenmesi, ürünleri taşıma sürecinde ilgili taraflarca kullanılan belgelerin sürece ne gibi bir etkisi olduğunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Böylelikle talep edilen belgelerin yeterli, az veya fazla olup olmadığı, bu belgelerin hazırlanması ve sunumunda ortaya çıkan sorunlar belirlenerek öneri geliştirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The acceleration of industrial growth on the world has also increased the use of hazardous materials and their relocation from one place to another. Many countries around the world carry dangerous goods with various modes of transport such as sea, road, air and rail. In this thesis; priority criteria such as classification of hazardous materials, documents used during road and rail transport, conventions in force, regulations or directives have been examined. Hazardous materials are harmful to the environment and human health as required by the ingredients, and require the parties to be more concious in the procedures to be followed in the transportation process. With this thesis, it is aimed to determine the lines of dangerous goods transport and to determine the effect of the documents used by the related parties in the process of transportation. In this way, it is aimed to determine whether the requested documents are sufficient, little or no, to prepare the documents and to present the suggestions and to develop the suggestions.