Klasik ve zenginleştirilmiş yer sistemlerinin damızlık yumurtacılarda performansa ve bazı kan parametrelerine etkisi
The effect of conventional and enriched litter system upon performance and some blood parameters in layer breeder hens
  1. Tez No: 542347
  2. Yazar: BÜLENT TARIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, yerde yetiştirmede geleneksel olarak kullanılan iki farklı yetiştirme sistemi ve bu yetiştirme sistemlerinin zenginleştirilmesi halinde performansa ve bazı kan parametrelerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 2400 adet Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsünde bulunan Barred Rock hattı kahverengi yumurtacı tavuklar ile 240 adet bu hattın horozları kullanılmıştır. Hayvan materyali 4 adet muamele grubuna (Geleneksel ve Zenginleştirilmiş 2/3 Izgara Tabanlı Yer Sistemi ile, Geleneksel ve Zenginleştirilmiş Tamamı Altlıklı Yer Sistemleri) ayrılmış ve her grup 5 tekerrür olacak şekilde bölmeler yapılmıştır. Her tekerrür 120 tavuk ve 12 horoz olacak şekilde düzenlenmiştir. Deneme 52 haftalık yaşa kadar sürmüştür. Elde edilen sonuçlar varyans analiz tekniği ve çoklu karşılaştırma yöntemi ile analiz edildiğinde yere yumurtlama oranı, kirli yumurta oranı, tüy skoru, et lekesi bakımından gruplar arasında görülen farklılıklar istatistik olarak önemli bulunmuştur (p< 0,05). Kirli yumurta oranı (5,823±0,361), et lekesi (3,81±0,93) açısından en düşük değer zenginleştirilmiş 2/3 ızgara tabanlı gruptan; yere yumurtlama (13,52±1,22) açısından da en yüksek değer geleneksel tamamı altlıklı gruptan elde edilmiştir. C.A., Y.G, K.S, K.Y.O.,Y.A.O.,Y.T.,K.P., Y.V. ve İç-Dış YKÖ (et lekesi hariç) açısından gruplar arasında görülen farklılık istatistik olarak önemli bulunmamıştır (p> 0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of two different breeding systems as traditionally used and enriched on their performance and some blood parameters. In the study, 2400 Barred Rock Brown layer hens and 240 Barred Rock roosters were used in the Ankara Poultry Research Institute. The pullets was divided into 4 treatment groups (Conventional and Enriched 2 / 3 Slatted Litter Floor System, Conventional and Enriched Deep Litter Floor Systems), and each group was divided into 5 replications. Each replication is arranged to be 120 chickens and 12 roosters. The trial lasted up to 52 weeks of age. When the obtained results were analyzed by variance analysis technique and multiple comparison method, the difference between groups was found to be statistically significant (p 0,05).