Condition based maintenance policies for a critical unit
Kritik bir birim için duruma bağlı bakım politikaları
  1. Tez No: 542367
  2. Yazar: ERCAN KABLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR YASEMİN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, askeri sistemlerde kullanılan kritik bir birimin bakım optimizasyon problemini analiz etmektedir. Bu çalışmada bu birimlerin rassal bozulma davranışlarını modellemek ve bazı bakım politikaları geliştirmek amaçlanmıştır. Arızadan önce önleyici bakım faaliyetlerinin uygulanabilmesini sağlamak adına, arızaya kadar süreyi en çoklayan periyodik gözlemler önerilmiştir. Bu çalışma kapsamında, on ay boyunca sahadan direnç ölçümleri alınmıştır. Önce, dirençteki artışı temsil eden fonksiyonlar elde edilmiştir. Sonra bu fonksiyonlar ünitenin“bozulma durumu”na dönüştürülmüştür. Daha sonra eskime sürecinin Markov modelleri kullanarak ve değişik amaçlar altında duruma bağlı en iyi bakım politikaları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses a maintenance optimization problem of a critical unit used in military systems. It is aimed to model the stochastic deterioration behavior of these units and develop some maintenance policies. For this purpose, periodic inspection times which maximize expected time to failure are proposed to be able to provide preventive maintenance before failures. In the scope of this work, resistance measurements from the field are gathered for ten months. First, functions representing the increase in resistance are obtained. Then they are transformed into the deterioration condition of the unit. Then optimal maintenance policies depending on these conditions are found for various objectives using Markov models.