Onobrychis Tournefortii (Wild.) Desv.'in tohumundan lipolitik bir fraksiyonun saflaştırılması ve temel kinetik özelliklerinin belirlenmesi
Purification and determination of basic kinetic properties of a lipolytic fraction from the seed of Onobrychis Tournefortii (Wild.) Desv.
- Tez No: 542366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, sırasıyla Q sefaroz anyon değişim ve Sefakril S-200 HR kolon kromatografilerini kullanarak, Onobrychis tournefortii (Desv.)'in tohumundan esteraz aktivitesine sahip olan lipolitik bir fraksiyon 1.361 μmol/dk.mg protein spesifik akti-vite ve 7.08 kat saflıktaki saflaştırma parametreleriyle kısmi olarak saflaştırılmıştır. Nativ-poliakrilamid jel elektroforezi (Nativ-PAGE) çalışmaları yerine getirilerek, ho-mojenat örnekleri molekül kütlelerinin 95 kDa, 59 kDa ve 42 kDa olduğu üç esterolitik band göstermiştir. Kısmi saflaştırılmış tohum esteraz fraksiyonu, 59 kDa ve 42 kDa'luk molekül kütlelerine sahip olan esteraz bantlarını içermiştir. Bu fraksiyonun sıcaklık ve pH optimumları sırasıyla 40 °C ve 8.0 olarak belirlenmiştir. Esterolitik ak-tivite üzerine dört farklı substratın (p-nitrofenil asetat; p-NPA, p-nitrofenil butirat; p-NPB, p-nitrofenil dodekanoat; p-NPD, p-nitrofenil palmitat; p-NPP) etkisi karşılaştı-rıldığında, en yüksek aktivite p-NPB üzerinde sergilenmiştir. Substrat olarak p-NPB kullanılarak, Vmax ve Km değerleri sırasıyla 0.2635 μmol.ml-1dk-1 ve 0.0808 mM olduğu bulunmuştur. Sonuçlarımız bu bitki türünün tohumundan daha saf bir esteraz enzimi elde etmek için, daha fazla kromatografik adımın gereksinildiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a lipolytic fraction having esterase activity from the seed of Onobrychis tournefortii (Desv.) was partially purified with purification parameters of 1.361 μmol/dk.mg protein specific activity and 7.08 fold purity, using Q sepharose anion exchange and Sephacryl S 200 HR column chromatographies, respectively. Homoge-nate samples showed three esterolytic bands in which molecular masses are 95 kDa, 59 kDa and 42 kDa, carrying out Native-polyacrylamide gel electrophoresis (Native-PAGE) studies. Partially purified seed esterase fraction consisted of the esterase bands having molecular masses of 59 kDa and 42 kDa. Temperature and pH optimums of this fraction were determined as 40 °C and 8.0, respectively. When compared to the effects of four different substrates (p-nitrophenyl acetate; p-NPA, p-nitrophenyl butyrate; p-NPB, p-nitrophenyl dodecanoate; p-NPD, p-nitrophenyl palmitate; p-NPP) on the esterolytic activity, the highest activity was exhibited on p-NPB. Using p-NPB as a substrate, Vmax and Km values were found to be 0.2635 μmol.ml-1dk-1, and 0.0808 mM, respectively. Our results have suggested that more chromatographic steps are needed to obtain the more pure esterase enzyme from the seed of this plant species.