Tiyofen-Schiff bazı içerikli kalkonların sentezi ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of chalcones with thiophene-Schiff base and biological properties
- Tez No: 542389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında, 2 adet kalkon bileşiği ve 8 adet tiyofenli Schiff bazlı kalkon türevleri olmak üzere, orijinal nitelikte toplam 10 adet bileşik sentezlenmiştir. Kalkon bileşikleri (3,6) 4aminoasetofenonun sırasıyla 5-feniltiyofen-2-karboksi aldehit ve benzo[b]tiyofen-2-karboksi aldehitin baz eşliğindeki reaksiyonundan elde edilmiştir. Elde edilen kalkon bileşiklerinin 4 farklı tiyofen karboksi aldehit ile yağ banyosunda yapılan reaksiyonundan 4 ve 7 nolu kalkon türevlerinin sentezi sağlanmıştır. Sentezlenen bileşiklerin antimikrobiyal, antioksidan ve antileishmanya aktiviteleri test edilmiştir. Antimikrobiyal ve antileishmanial aktivite açısından en etkili olan 4c ve 7c bileşiğine ait Docking çalışmaları yaptırılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin yapı aydınlatılması FTIR, 1H-NMR ve 13C-NMR (APT) spektroskopik yöntemlerle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a total of 10 compounds were originally synthesized, including 2 chalcone compounds and 8 thiophene Schiff-based chalcone derivatives. The compounds (3,6) were obtained from the reaction of 4-aminoacetophenone with 5-phenylthiophene-2-carboxyaldehyde and benzo [b] thiophene-2-carboxyaldehyde in the presence of base. The synthesis of the compounds 4-7 was carried out in the oil bath with 4 different thiophene carboxy aldehydes and compounds 3-6. Antimicrobial, antioxidant and antileishmanial activities of the synthesized compounds were tested. Docking studies of 4c and 7c compounds, which are the most effective for antimicrobial and antileishmanial activity, have been carried out. Structure analyses of the synthesized compounds were carried out by FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR (APT) spectroscopic methods.