Kızıldağ ofiyoliti (Hatay, G-Türkiye) ile ilişkili podiformkromititlerin oluşum modeli ve petrolojik önemi
Podiform chromitites related to the Kizildag ophiolite (Hatay,S-Turkey) formation model and petrological significance
- Tez No: 542388
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Kızıldağ Ofiyoliti (KO) ile ilişkili kromititler manto peridotitleri (genellikle harzburjit ve dunit) içerisinde çoğunlukla merceksi olup, zaman zaman bantlı yapı da sunmaktadır. Söz konusu kromititlerden elde edilen mineral kimyası verileri geniş bir aralıktadır ve kromititler yüksek-Al, ortaç ve yüksek-Cr bileşimli kromititler olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Ofiyolitik kromititleri meydana getiren Mg-kromit kristalleri çoğunlukla taze kristallerden oluşmakta olup, bununla birlikte nadiren de olsa alterasyon ürünü olan Fe-kromitlere rastlanılmıştır. KO kromititlerine ait PGE içerikleri çoğunlukla 500 ppb'den azdır. Kromitit örneklerine ait herhangi bir PGE zenginleşmesi gözlenmemiştir ve genel olarak kromititler PPGE'ye karşılık IPGE zenginleşmesi sunmaktadır. Cr bakımından zengin kromititlerin yitim ile ilişkili yay önü ortamında boninitik karakterli ergiyikler tarafından kristallendiği, bununla birlikte Al'ca zengin kromititlerin ise yay gerisinde oluştukları düşünülmektedir. Ortaç kromititlerin, Al bakımından zengin örneklere kıyasla Cr# değerlerinin ve PGE içeriklerinin kısmen yüksek olması söz konusu ortaç bileşimli kromititlerin, yay gerisi tektonik ortamında yüksek-Al içeren kromititlere yakın bir bölgede oluştuklarını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The chromitites related to the Kızıldağ Ophiolite (KO) are mostly lenticular and occasionally also exhibit banded structure in mantle peridotites (usually harzburgite and dunite). Chromitites have a wide range in mineral chemistry data and they are divided into three part as high-Al, medium and high-Cr composition chromitites. Although the ophiolitic chromitites have mostly fresh Mg-chromite grains, however Fe-chromites rarely have been observed in them. The PGE contents in KO chromitites are usually less than 500 ppb. Any PGE enrichment in the chromitite samples were not observed, and the chromitites display IPGE enrichment versus PPGE. Cr-rich chromitites are thought to be crystallized by melts of boninitic composition in the fore-arc region associated with subduction, whereas Al-rich chromitites are thought to occur in back-arc environment. The relatively high Cr# values and PGE contents in medium chromitites compared to Al-rich samples indicate that these medium chromitites form in a region close to high-Al chromitites in back-arc tectonic setting.