Marka değerinin belirlenmesinde bir internet projesi: benimarkam.org
An internet project for the determination of brand value: benimarkam.org
- Tez No: 542391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bilgi çağı olarak adlandırdığımız günümüzde, rekabet gereği ürün ve hizmetlerde farklılaştırma ön plana çıkarken, maddi olmayan varlıkların önemi her geçen gün artmaktadır. Maddi olmayan varlıklar ele alındığında işletmenin değerinin belirlenmesinde marka değeri ayrı bir yere sahiptir. 1980'lerden itibaren şirket satın almaları, birleşme ve devirlerindeki artışa bağlı olarak marka değeri de önem kazanmaya başlamıştır. Günümüzde marka değeri; yatırımcı, üretici, perakendeci ve tüketici açısından son derece önemli bir unsur haline gelmiştir. Marka değerinin öneminin artması, bir şekilde parasal olarak ifade edilebilir olması gerekliliğini de gündeme getirmiştir. Marka değerinin hesaplanmasına ilişkin olarak, birçok akademisyen ve uzman tarafından farklı metotlar geliştirilmiş olmasına rağmen üzerinde hemfikir olunan ve uluslararası standartlara bağlanan herhangi bir yöntem bulunmamaktadır. Mevcut yöntemler incelendiğinde, finansal hesaplamalara dayanan somut yöntemlerden ziyade işletmenin müşteri ve pazar nezdindeki değerinin hesaplanmasında tahmine dayalı, objektiflikten uzak hesaplamalara yer verildiği görülmektedir. Bunun yanında marka değeri hesaplanması birçok işletme tarafından piyasadaki konumunun belirlenmesi, pazarlama çalışmalarında göz önüne alınması vb. nedenlerden dolayı oldukça önemsenen bir olgu halini almıştır. Bu alanda faaliyet gösteren birçok kurum ve kuruluşun çalışmaları ile özellikle uluslararası şirketlerin marka değerleri hesaplanmakta ve yıllık olarak listelenmektedir. Marka değerinin hesaplanması işleminin, hem uzmanlık isteyen hem de maliyetli bir uygulama olduğundan genellikle büyük ölçekli işletmeler tarafından yaptırıldığı gözlemlenmektedir. Bu çalışmada; daha çok orta ve küçük ölçekli işletmelerin marka değerinin hesaplanmasına yönelik olarak marka değerinin hesaplanmasında yaygın olarak kullanılan yöntemler kısaca incelenmiş, hazırlanan internet uygulaması ile işletmelerin marka değerlerini hesaplayabilmeleri ve raporlayabilmeleri amaçlanmıştır. Marka değerinin hesaplanmasında; finansal verilere dayalı hesaplamaya ilave olarak“Hirose Yöntemi”esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, as we call it information era, while the differentiation in products and services according to competition is at the forefront, the importance of intangible assets is increasing day by day. When intangible assets are considered, the brand value has a separate place when the value of the business is determined. Since the 1980s, the company has begun to acquire, brand value has gained importance due to the increase in mergers and transfers. Today, brand value has become an extremely important element in terms of investors, producers, retailers and consumers. The increase of the brand value has also raised the necessity of monetary terms. Regarding the calculation of brand value, although there are different methods developed by many academicians and experts, there is no agreed method and no link to international standards. When the existing methods are examined, instead of the concrete methods based on financial calculations it seems that far from objectivity are used. In addition to this, the calculation of brand value has become a very important phenomenon by many businesses to determine the position on the market, to be considered in marketing studies, and so on. The work of many institutions and organizations operating in this field, especially brand values of international companies are calculated and listed annually. It is observed that the process of calculating the brand value is usually done by large-scale enterprises as it is both expert and costly. In this study; methods commonly used in the calculation of brand value for the calculation of brand value have been briefly examined and it is aimed to be able to calculate and report brand values by the internet application. In the calculation of brand value;“Hirose Method”is taken as basis.