Ekonomik küreselleşmenin yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkisi: Türkiye için zaman serisi analizi
Effects of economic globalization on direct foreign investmenst: Times series anlysis for Turkey
  1. Tez No: 542460
  2. Yazar: SERCAN PEKÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışmada küreselleşmeden bahsedilerek, özellikle“ekonomik küreselleşme”kavramı üzerinde durulmuştur. Küreselleşme 1980 yılında özellik kazanmış ve ülke ekonomilerini önemli ölçüde etkilemiştir. Dışa açılan ülkeler özellikle dış yatırımlar konusunda ekonomik küreselleşme ile ilişkilendirilebilir. Özelikle gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler için yabancı yatırımlar gelişmişlik ve rekabet etme düzeyinde belirleyici bir göstergedir. Yatırım çekmek aynı zamanda yerel istihdam ile ilgili olarak da olumsuz sonuçlar doğurabilir. Çalışmada kurulan analizde ekonometrik analizde Türkiye'de özellikle 1980 yılından sonra yaşanan ekonomik, politik ve sosyal alanda yaşanan küreselleşme ile Türkiye ekonomisine gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımları arasında ilişki ya da etkileri olarak analiz edilmektedir. Çalışmada yer alan analizde, [1974-2015] dönemini kapsayan yıllık veriler kullanılmıştır. Çalışmaya göre; Granger nedensellik test sonuçları incelendiğinde ekonomik küreselleşme değişkeninin % 10 anlamlılık düzeyinde doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının nedeni olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of "economic globalization meden is mentioned. Globalization became a feature in 1980 and significantly affected the economies of the country. Foreign countries can be associated with economic globalization especially in foreign investments. Foreign investment for developed and developing economies is a decisive indicator of development and competitiveness. Attracting investment can also have positive consequences for local employment. Founded in econometric analysis, the analysis in this study experienced in Turkey, especially after 1980, the economic, political and social spheres are analyzed in the relations between globalization or the effects of foreign direct investment coming into Turkey's economy. In the analysis, the annual data covering the period of [1974-2015] were used. According to the study; When the Granger causality test results are examined, it is determined that the economic globalization variable is the reason of direct foreign capital investments at 10% significance level.