Lale Devri mimari bezemesinde natürmort
Still-life in Tulip Era architecture ornament
  1. Tez No: 542459
  2. Yazar: SEDA ERTUNALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Türk motifleri, geçmişten günümüze kalan en eski Türk kültür ürünlerinden olan, kronolojik olarak çok gerilere gitmeyen“Batı tarzı”ile başlamamaktadır. Motifler ve özellikle natürmordun oluşumu açısından önemli bir yere sahip olan nesne-mekân ilişkisi, ele aldığımız natürmort konusun en temel bileşenidir. Türk motifleri,“Batıcılık”akımının kapılarını açan Lale Devri ile birlikte otantik özelliklerini hızla yitirmeye başlamıştır. 17. ve 18. yüzyıllarda yeni bir konu repertuarı ile karşımıza çıkmıştır. Bu yeni konular arasında“natürmort”denilebilecek, meyve ve çiçek resimlerinden oluşan düzenlemeler taş, kalemişi, çini, vitray, kumaş gibi her türlü malzeme üzerinde yaygın bir moda haline gelmiştir. Böylece gelişen“natürmort”düzenlemeleri, Lale Devri ile birlikte Anadolu'ya girmiş ve bu dönemde yapılmış, tezimizin asıl konusu da olan on tane çeşitli mimari yapımızda yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, natürmordun ilk örneklerinden günümüze, dünyada ve Anadolu'da nasıl bir süreç izlediği ve natürmordun Türk sanatı içindeki yerini ve önemini ortaya koymak ve bu çerçevede özellikle İstanbul dışında Anadolu'da Lale Devri'nde yapılan mimarilerdeki natürmort yorumlarını paylaşmaktır.
Özet (Çeviri)
Turkish motives, that is the most historic Turkish culture products, does not start with“Western style”which has not a very far history. Motives and object-place relation, the latter that has a critical place for creation of still life art, are the most basic components for still life art. As Tulip era, that has opened the gates for“westernism”, it has dramatically lost its attraction. In the 17th and 18th century, it also appered with new repertoires. In these repertoires, so to say“still life”, fruits and flower compositions over tile, stone, stained-glass became a trend. Thus, this thesis includes ten remarkable examples of improved still life compositions that created and step into Anatolia with tulip era. The aim of this work is to show the progress of still life across the world and also in Turkey. I also aimed to express the importance and place of still life in Turkish culture.