Arıtma çamurlarının fenton yöntemi ile dezentegrasyonu
Dezentegrasion of water treatment sludge by fenton process
- Tez No: 542487
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAYİTER YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Atıksu arıtma tesislerinden çıkan arıtma çamurlarının anaerobik stabilizasyon ile çamur içerisindeki organik madde ve patojen mikroorganizma içeriğinin azaltılması amaçlanır. Ancak anaerobik satbilizasyon prosesinin yavaş ilerleyen bir süreç olması, çamur muhtevası içerisindeki patojenlerin tam olarak giderilememesi ayrıca proses sonucu elde edilecek biyogaz miktarının düşük seviyelerde olması sebebi ile dezentegrasyon prosesi son yıllarda araştırılan ve uygulanmaya geçirilen bir proses olarak yerini almıştır. Dezentegrasyon prosesi, çamura fiziksel, kimyasal ya da biyolojik bir çok dış etken uygulanarak; çamur flok özelliği bozulabilir, mikroorganizma hücre duvarları parçalanabilir, çamur muhtevası içindeki organik bileşenler akışkan hale geçebilmektedir. Bununla beraber çamur katı maddelerinin çamur bünyesinde organik madde içerme seviyesi düşer. Stabil bir çamur elde edilmesi sağlanabilir. Bu çalışmada arıtma çamuru fenton yöntemi ile dezentegrasyona maruz bırakılarak çamur karakterizasyonundaki değişimler incelenmiştir. Böylece fenton yöntemi ile dezentegrasyon derecesi arttırılan çamurun şartlandırma kabiliyetindeki iyileştirme araştırılmıştır. Bu kapsamda numunelerde ÇKOI, AKM, TKM, NH4-N, NO3-N, NO2-N, Partikül boyut dağılımı ve Toplam koliform parametrelerine bakılmıştır. Çalışma arıtma çamurunun farklı pH 2-5 ve farklı dozajlarda H2O2/Fe+2, H2O2/Fe0 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Optimum koşullar pH 3 Fe+2/H2O2 (10g/kg KM / 4g/kg KM), Fe0/H2O2 (10g/kg KM / 4g/kg KM) ve temas süresi 60 dakika olarak belirlenmiştir. Optimum koşullarda dezentegrasyon derecesi (%DD) sırasıyla 14.09, 31.8 olarak bulunmuştur. Fenton prosesinin çamurun Dezentegrasyonuna etkisi yapılan çalışmada ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
It is aimed to reduce the organic matter and pathogenic microorganism content of the sludge from the wastewater treatment plants by anaerobic stabilization. However, as the anaerobic satbilization process is a slowly progressing process, the pathogens in the sludge content cannot be completely removed and the amount of biogas to be obtained as a result of the process is low, the disintegration process has been a process that has been investigated and implemented in recent years. The disintegration process is applied to the mud by applying physical, chemical or biological external factors; The mud flock can be degraded, the cell walls of the microorganism can be disintegrated, the organic components in the sludge content can become fluid. However, the level of organic matter content of the sludge solids in the sludge decreases. A stable sludge can be obtained. In this study, the changes in sludge characterization were investigated by the treatment sludge by disintegration with fenton method. Thus, the improvement in the conditioning ability of the sludge with the degree of disintegration increased with the fenton method was investigated. In this context, the samples were examined for the ÇKOI, AKM, TKM, NH4-N, NO3-N, NO2-N, Particle size distribution and Total coliform parameters. The treatment was carried out using different pH 2-5 and H2O2 / Fe+2, H2O2 / Fe0 at different dosages of the treatment sludge. Optimum conditions were determined as pH 3 H2O2 / Fe+2 (KM / 4g / kg KM), H2O2 / Fe0 (KM / 4g / kg KM) and operating time of 60 minutes. The degree of disintegration (% DD) was found to be 14.09, 31.8 at optimum conditions. The effect of the disintegration process on the sludge conditioning was demonstrated in the study.