Yüksek konsantrasyonda yağ içeren endüstriyel arıtma çamurlarının fenton prosesi ile ön arıtımı
Pre-treatment of industrial oily sludge with fenton process
  1. Tez No: 464977
  2. Yazar: İLKNUR DOMBAYCI HANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yürütülen yüksek lisans tezi kapsamında bir ileri oksidasyon yöntemi olan Fenton Prosesi, entegre et tesisi atıksu arıtma çamurlarının anaerobik yöntemle stabilizasyonu öncesinde çamur dezentegrasyonu amacıyla kullanılmıştır. Bunun yanı sıra Fenton Prosesi, mekanik su alma işlemi öncesinde çamurların su verme özelliklerini geliştirmek amacıyla bir şartlandırma işlemi olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada Fenton Prosesi Denizli'de bulunan entegre et tesisi atıksularının arıtıldığı bir atıksu arıtma tesisinden alınan çamurlara uygulanmıştır.Çalışmada ilk olarak proses koşullarının hem dezentegrasyon hem de şartlandırma açısından optimize edilmesine yönelik çalışmalar yürütülmüştür. Dezentegrasyon yöntemi için en uygun koşullar tayin edildikten sonra anaerobik çamur çürüme çalışmaları biyokimyasal metan potansiyeli (BMP) testi ile yürütülmüştür.Yüksek lisan tezi deneysel çalışmalarından elde edilen sonuçlar, Fenton Prosesinin çamur dezentegrasyonu amacıyla kullanılabileceğini göstermiştir. Çalışma sonucunda, Fenton Prosesinin çamurların su verme özelliklerini geliştirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this graduate thesis, an advanced oxidation process of Fenton Process was applied to meat prosessing wastewater sludge for the purpose of sludge disintegration before anaerobic stabilization. In addition, Fenton Process was evaluated as a conditioning process used for improving dewatering characteristics of sludge before mechanical dewatering facilities. Fenton Process was applied to the meat processing wastewater's sludge samples were taken from a treatment plant located in Denizli, Turkey. In the first stage of the study, experiments were carried out to optimize the process conditions in terms of both disintegration and conditioning. After optimization studies for disintegration, sludge digestion studies were carried out using Biochemical Methane Potential (BMP) Test.The results of the thesis show that Fenton Process can be used as a sludge disintegration purpose. At the end of the study, it was determined that dewatering properties are improved by Fenton Process.