Normalize edilmiş wright fonksiyonlarının özellikleri
Normalize edilmiş wright fonksiyonlarinin özellikleri
- Tez No: 542504
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMİ MUSTAFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında Wright fonksiyonundan türetilen, üçü yeni olmak üzere beş çeşit özel fonksiyon tanıtıldı ve bu fonksiyonların ünivalentliği, yıldızıllığı ve konveksliği incelendi. Bu tez çalışmasında bu fonksiyonların ünivalentliği, yıldızıllığı ve konveksliği için kriterler verildi. Bu çalışmada, türetilen fonksiyonların sağladığı diferansiyel denklemler bulundu. Ayrıca, tezde türetilen fonksiyonları içeren bazı integral operatörlerin analitikliği, ünivelentliği, yıldızıllığı ve konveksliği incelendi. Dahası, bu tür integral operatörlerin ünivelentliği, yıldızıllığı ve konveksliği için kriterler verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, five new types special functions which are derived from Wright functions are introduced such that three of these are novel; and univalency, starlikeness and convexity of these functions are investigated. In this thesis work, criterions for these functions to be univalent, starlike or convexity are given. In the study, differential equations that these derived functions satisfy are obtained. Furthermore, analyticity, univalency, starlikeness and convexity of some integral operators involving these derived functions are investigated. Moreover, criterions for these integral operators to be univalent, starlike or convex are given.