Özel ünivalent fonksiyonlar teorisine katkılar
Contributions to the theory of special univalent functions
  1. Tez No: 483592
  2. Yazar: EVRİM TOKLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KADIOĞLU, PROF. DR. ARPAD BARICZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezde esasen bi-ünivalent fonksiyonların bazı alt sınıfları için katsayı problemi ve Wright fonksiyonunun geometrik özellikleri ele alınmıştır. Sӑlӑgean türev operatörü yardımıyla tanımlanmış bi-ünivalent fonksiyonların k-bi-yıldızıl alt sınıfı S_(σ,k)^⋆ tanıtılmış ve bu sınıfa ait özellikler incelenmiştir. Ayrıca, Chebyshev polinomları kullanılarak N_σ^(μ,δ) (λ,t) sınıfına ait Hadamard çarpımı vasıtasıyla tanımlanmış fonksiyonların ikinci Hankel determinantı için üst sınır elde edilmiştir. Daha sonra, Wright fonksiyonlarının yıldızıllık ve konvekslik yarıçapı bulunmuş ve normalize edilmiş Wright fonksiyonlarının sıfır mertebeden yıldızıllık ve konvekslik yarıçapları için bazı alt ve üst sınırlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we mainly focus on coefficient problem for some subclasses of bi-univalent functions and geometric properties of Wright functions. k-bi-starlike functions belonging to the class S_(σ,k)^⋆ defined by making use of the Sӑlӑgean derivative operator which are subclasses of bi-univalent functions are introduced and its some properties are studied. Moreover, upper bound estimate for the second Hankel determinant for functions defined by convolution belonging to the class N_σ^(μ,δ) (λ,t) by using Chebyshev polynomials are found. Finally, we find the radii of starlikeness and convexity of the normalized Wright functions. In addition, by using the Euler-Rayleigh inequalities we obtain some tight lower and upper bounds for the radii of starlikeness and convexity of order zero for the normalized Wright functions.