Sıçanlarda metotreksat kaynaklı testis hasarına karşı ellajik asitin etkileri
Effects of ellagic acid against methotrexate-induced testicular toxicity in rats
  1. Tez No: 542534
  2. Yazar: FERHAT UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ TEKELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada sıçanlarda metotreksat (MTX) kaynaklı testis hasarına karşı ellajik asitin (EA) etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada ağırlıkları 200-250 g arasında değişen toplam 24 adet Sprague Dawley türü erkek sıçan rastgele 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna 5 gün boyunca salin (0.6 ml) gavaj yoluyla verildi. MTX grubuna sadece deneyin ilk günü tek doz MTX (20 mg/kg) intraperitoneal (i.p.) olarak uygulandı. EA grubuna 5 gün boyunca EA (25 mg/kg) gavaj yoluyla verildi. MTX + EA grubuna ise sadece deneyin ilk günü tek doz MTX (20 mg/kg) i.p. olarak uygulandı ve ilk gün dâhil toplamda 5 gün boyunca EA (25 mg/kg) gavaj yoluyla verildi. Deney sonunda sıçanlar kansızlaştırma yoluyla sakrifiye edilirken histopatolojik ve akım sitometrik (flow cytometry) analizler için testisleri alındı. MTX grubunda kontrol grubuna göre seminifer tübül çapı, epitel kalınlığı ve Johnsen skoru azalmıştır. Germ hücrelerinde apoptotik indeks (AI) artmıştır. MTX + EA grubunda MTX grubuna göre seminifer tübül çapı, epitel kalınlığı, Johnsen skoru artmıştır. Germ hücrelerinde apoptotik indeks azalmıştır. EA grubunda diğer gruplara göre seminifer tübül lümeninde immatür hücre sayısında düşüş görülmüştür. Histopatolojik ve akım sitometrik analizler sonucu, MTX'in doku hasarını artırdığı, EA'nın ise bu hasarı belirli ölçülerde iyileştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of ellagic acid (EA) against methotrexate (MTX)-induced testicular damage in rats. A total of 24 Sprague Dawley rats (weighing 200-250 g) were randomly divided into four groups. Control group was given saline (0.6 ml) by gavage for 5 days. MTX group was administered MTX (20 mg/kg) intraperitoneally (i.p.) on the first day of the experiment. The EA group was given EA (25 mg/kg) by gavage for 5 days. The MTX + EA group was administered a single dose of MTX (20 mg/kg) i.p. on the first day of the experiment and EA (25 mg/kg) was administered by gavage for 5 days including the first day. At the end of the experiment, the rats were sacrificed by ekssanguinasyon and their testicles were taken for histopathological and flow cytometric analysis. In MTX group, seminiferous tubule diameter, epithelial thickness and Johnsen score decreased compared to the control group. Apoptotic index (AI) increased in germ cells. In MTX + EA group, seminiferous tubule diameter, epithelial thickness, and Johnsen score increased compared to the MTX group. The apoptotic index was decreased in germ cells. In EA group, the number of immature cells in the seminiferous tubule lumen was decreased compared to the other groups. Histopathological and flow cytometric analysis showed that MTX increased tissue damage and EA improved this damage to a certain extent.