Vigabatrin antiepileptik etken maddesinin insan periferal lenfositlerinde genotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation of the genotoxic effects of vigabatrin antiepileptic effect on human peripheral lymphocytes
- Tez No: 542550
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYRALDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biology, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Vigabatrin, epilepsi tedavisinde kullanılan ve yeni antiepileptik ilaçlar sınıfında yer alan bir ilaçtır. Çalışmamızda vigabatrin etken maddesinin insan periferal lenfositlerinde in vitro kardeş kromatid değişimi (KKD), kromozom anormalliği (KA), mikronükleus (MN) ve komet testleri ile genotoksik etkileri ve mitotik indeks (MI), proliferasyon indeksi (PI) ve nükleer bölüne indeksi (NBI) değerleri tespit edilerek sitotoksik etkileri araştırılmıştır. İnsan periferal lenfositlerine vigabatrinin 10, 20, 40 ve 80 µg/ml'lik konsantrasyonları ile KKD, KA, MN, MI, PI VE NBI değerlerini tespit etmek için 24 ve 48 saat, DNA hasarını tespit etmek için ise komet test sisteminde 1 saat muamele edilmiştir. Elde edilen daimi preparatlarda yapılan mikroskobik incelemelerde KKD/Hücre, KA/Hücre, Anormal Hücre (AH), MN ve mikronükleuslu binükleer hücre (BNMN) frekansları ile MI, PI ve NBI değerleri, DNA hasarını gözlemlemek için kuyruk momenti, kuyruk yoğunluğu ve kuyruk uzunluğu değerleri saptanmıştır. Elde edilen veriler SPSS (17.0) paket programı kullanılarak kontrol grubu ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Vigabatrin is a drug used in the treatment of epilepsy and included in the new class of antiepileptic drugs. In this study vigabatrin in human peripheral lymphocytes in vitro sister chromatid exchange (SCE), chromosomal abnormality (CA), genotoxic effects with micronucleus (MN) and comet tests and mitotic index (MI), proliferation index (PI) and nuclear region index (NBI) values were determined and their cytotoxic effects were investigated. For the tests of SCE, CA and MN, lymphocytes were treated with 10, 20, 40 and 80 µg/ml concentrations of vigabatrin, 24 and 48 hours, and 1 hour for the comet test. Microscopic examination of the prepared permanent preparations of SCE / Cell, CA / Cell, Abnormal Cell (AC) percentage, MN and micronucleus binuclear cell (BNMN) frequencies with MI, PI and NBI values, tail moment to study DNA damage, tail density and tail length values were determined. Obtained data were compared with the control group by using SPSS (17.0) package program.