Pulmoner nodüllerin boyutuna göre tespit edilebilirliğinin multidedektör bilgisayarlı tomografi-manyetik rezonans görüntüleme sekanslarıyla karşılaştırılması ve değerlendirilmesi
Comparison and evaluation of multidectector computerized tomography-magnetic resonance imaging detectability of pulmonary nodulesby size
  1. Tez No: 542562
  2. Yazar: HÜSEYİN ALPER KIZILOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Pulmoner Nodüllerin Boyutuna Göre Tespit Edilebilirliğinin Multidedektör Bilgisayarlı Tomografi-Manyetik Rezonans Görüntüleme Sekanslarıyla Karşılaştırılması ve Değerlendirilmesi Amaç :Nodüllerin takibinde iyonize radyasyon içermeyen manyetik rezonans görüntüleme (MRG) 'nin yerini saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem :Nisan 2013-Ağustos 2018 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastahanesine başvuran soliter pulmoner nodül (SPN)'lerin araştırılması veya başka bir nedenle (kitlerin toraks duvarı ile mediasten invazyonu, mediastinal kitleler gibi) akciğer- mediasten dinamik MRG ve toraks bilgisayarlı tomografi (BT) incelesi olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastaların değerlendirilmesinde SPN tanımına uyan tarzda 3 cm'den küçük oval yuvarlak lezyonlar göz önünde bulundurulmuştur.Nodüllerin taraması retrospektif olarak yapılmıştır. Çalışmamıza BT için solid,semisolid, kalsifik ve buzlu cam dansitesinde olmak üzere dört grup dansitede nodüller dahil edildi. Ayrıca BT standart alınarak natürlerinden başka, nodüller bulundukları akciğer loblarına, görüntülerdeki 1,5 ve 3 Tesla MRG'ye göre farklılıkları ve boyut aralığına göre de sınıflandırılmıştır Ayrıca T 1 vibe Gradient Eko (GRE) sekansı ile yapılan değerlendirmede, nodüllerin kontrast madde sonrası tesbit edilebilirlikleri de araştırıldı.Bulgular tek tek MRG sekansları için istatistiksel veriler şeklinde elde edilmiştir. Bulgular : Toplam 293 nodülün 170 (%58) tanesi T1 vibe, 164(%56) tanesi T2 AG görüntülerde, 155 (%52,9) tanesi postkontrast T1 AG vibe görüntülerde, 121(%41,3) tanesi T2 tirm görüntülerde, 77(%26,3) tanesi B1000 sekansında ve 104 (%35,5 ) tanesi ADC haritasında tesbit edilmiştir. 1,5 Tesla MRG cihazında nodüllerin T1 vibe görüntülerde %54,5'i, 3 Tesla MRG cihazında ise T1 vibe görüntülerde %60'ı saptanmıştır. Solid dansitedeki nodüllerin %73,2'siT1 vibe sekansında, kalsifiknodüllerin %38,2'si T1 vibe sekansında, semisolid dansitedeki nodüllerin %55,6'sı T1 vibe sekansında ve buzlu cam dansitedeki nodüllerin %25,5'i T1 vibe sekansında saptanmıştır. BT'de çap aralığı 6-8 mm olan nodüller için; solid nodüllerde, T1 vibe sekansında %88,2 'si, çap aralığı 8 mm üzerinde olan nodüller için; solid nodüllerde, T1 vibe sekansında %100'ü saptanmıştır. Sonuç : 6-8 mm ve 8 mm üzerindeki çaplarda BT'de solid dansiteye sahip nodüllerde takip T1 vibe GRE sekansı veya T2 AG FSE sekanslarıyla yapılabilir, takipte kontrast madde kullanımına gerek yoktur, nodül boyutları T1 vibe GRE sekanslarında BT ile yüksek korelasyon gstermektedir, üst loblardaki nodüllerin takibinde MRG daha az hareket nedeniyle tercih edilebilir ve 1,5 Tesla magnet gücüne sahip cihazlarla da takip yapılabilir. Anahtar Sözcükler : Nodül, Saptanma, MRG Sekansları
Özet (Çeviri)
Comparison and Evaluation of Multidectector Computerized Tomography-Magnetic Resonance Imaging Detectability of Pulmonary Nodulesby Size Purpose : We aimed to determine the location of magnetic resonance imaging (MRI) without ionizing radiation following the nodules. Materials and Methods: Patients who were admitted to the Atatürk University Medical Faculty Hospital between April 2013 and August 2018 were included in the study. In the evaluation of these patients, oval round lesions smaller than 3 cm were considered of SPN. Screening of nodules was performed retrospectively. In our study, nodules in four groups, including solid, semisolid, calcific and icy glass denities, were included in the study. In addition, computed tomography (CT) nodules classified and evaluated according to 1,5 and 3 Tesla MRI, lung lobes and size range. In addition, in the evaluation performed with T 1 vibe Gradient Echo (GRE) sequence, post-contrast detectability of the nodules was evaluated. Results were obtained as statistical data for individual MRI sequences. Results : Of the total 293 nodules, 170(58%) were T1 vibe, 164(56%) were on T2 weighted images, 155 (52,9%) were on postcontrast T1 vibe images, 121 (41,3 %) were on T2 tirm images, 77(26,3 %) of them determined in B1000 an 104 (35,5%) were determined in ADC map. In the 1,5 Tesla MRI device, the nodules were 54,5 % in the T1 vibe images and 60 % in the T1 vibe images in the 3 Tesla MRI devices. 73,2 % of solid nodules were found in T1 vibe sequence, 38,2 % of calcific nodules were in T1 vibe sequence, 55,6% of nodules in semisolid density were in T1 vibe sequence, and 25,5 % of nodules in iced glass density were T1 vibe sequence. For nodules with a diameter range of 6-8 mm on CT ; solid nodules, 88,2 % in the T1 vibe sequence and 8 mm in diameter, for nodules ; 100 % of solid nodules were detected in T1 vibe sequence. Conclusion : Nodules with solid densities in CT with a diameter over 6-8 mm and 8 mm may be followed by T1 vibe GRE sequence or T2 FSE sequences. No use of contrast agent in follow-up. Nodal sizes T1 vibe shows a high correlation with CT in GRE sequences. MRI may be preferred due to less movement in the monitoring of nodules in the upper lobes. 1, 5 Tesla magnet power devices can also be monitored. Key Words : Nodule, determination, MRI sequences