߯ parçalanması yapan çekirdeklerin yasaklı geçişler için ınternal bremsstrahlung spektrumlarının monte carlo yöntemi ile elde edilmesi
Internal bremsstrahlung spectra of ߯ decaying nuclei for forbidden transitions obtaining by monte carlo
  1. Tez No: 542564
  2. Yazar: EMRULLAH TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM ALMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son zamanlarda çok nadir görülmesine rağmen, iç bremsstrahlung (IB) üzerine bilimsel çalışmalar, uzun yıllardır devam etmektedir. Çekirdeklerin beta bozunumuna eşlik eden IB spektrumunun yayınlanma mekanizmasını açıklamak için birçok teori ortaya atılmıştır. Orijinal KUB teorisinin, orta ve yüksek enerji bölgesinde deneysel sonuçlarla uyuşmazlık içinde olduğu gözlenmiştir. Bununla birlikte, teori ile deneyler arasında gözlemlenen farklılıkların çoğu yakın zamana kadar açıklanamamıştır. IB, her türlü beta bozunumuna eşlik eden düşük yoğunluklu sürekli elektromanyetik radyasyon spektrumudur. Yasak beta geçişlerinden gelen iç bremsstrahlung yayınlanması üzerine eski deneysel çalışmalar, teorik hesaplamalardan belirgin bir şekilde sapmalar göstermiştir. Bu çalışmada IB olasılığı için daha çok, teorik hesaplamaların içine giren bir yol izlendi. Chang ve Falkoff tarafından yasak geçişler için önerilen analitik ifadeler IB spektrumunun elde edilmesinde kullanıldı. Ayrıca, IB olayında Coulomb etkilerini içeren hesaplamaları, bu olayda Coulomb etkisine ilk olarak değinen Lewis ve Ford'un literatürdeki çalışması referans alınarak hesaplandı. Bu çalışmada beta kaynağı olarak (_15^32)P, (_37^86)Rb, (_38^89)Sr, (_38^90)Sr, (_39^90)Y, (_43^99)Tc, (_69^170)Tm ve (_74^185)W izotopları ele alınmıştır. Bu izotoplardan (_15^32)P dışında tüm izotoplar yasak enerji geçiş bölgesinde yer almaktadır. Tarafımızca geliştirilen Monte Carlo hesaplama yöntemiyle bu izotoplara ait IB spektrumları elde edildi. Bu sonuçlar, analitik olarak verilen ifadelerden hesaplanan IB spektrum sonuçları ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Work on internal bremsstrahlung (IB) has been going on for many years, although it has become very rare lately. Many theories have been performed in order to explain the mechanism of emission of the IB spectrum accompanying beta decay of nuclei. The original KUB theory has been found to be in disagreement with experiment in the intermediate and high-energy region. However, many of the differences observed between the theory and the experiments could not be explained until recently. The IB is a low-intensity continuous spectrum of electromagnetic radiation which accompanies all types of beta decay. Former experimental studies on the internal bremsstrahlung emission from the forbidden beta transitions have shown marked deviations from the theoretical calculations. We took the more theoretical calculations way for the IB probability. Calculations have been carried out from the work by Chang and Falkoff in which they proposed new analytic formulas for the IB spectrum for forbidden transitions. Also we have calculated the Coulomb effects of internal bremsstrahlung spectra from the Lewis and Ford who first addressed to this phenomenon. The analytical formulas for Coulomb effects are calculated from the expressions which are given in their study. We have handled and analyzed the data of IB emissions from different beta emitting isotopes such as(_15^32)P, (_37^86)Rb, (_38^89)Sr, (_38^90)Sr, (_39^90)Y, (_43^99)Tc, (_69^170)Tm and (_74^185)W. All of these isotopes are located in the forbidden energy zone except for (_15^32)P. We have proposed Monte Carlo calculation method which is developed by us for deriving IB spectra from the above isotopes. IB spectra from the analytical calculation results were compared that of our Monte Carlo calculation results.