Çok ölçütlü karar verme yöntemleri ile proje seçimi: KOBİ projelerinin ön değerlendirmesine yönelik uygulama
Project selection by multiple-criteria decision making techniques: A study of SME project preliminary evaluation
- Tez No: 542572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonominin ve toplumsal istikrarın temel unsurlarından biri olarak gösterilen KOBİ'ler ekonomik temelli birçok sorunla karşılaşmaktadırlar. Hem bu sorunlara çözüm bulmak hem de ekonomiye ve sosyal kalkınmaya olan etkileri nedeniyle devletler KOBİ'lere yönelik kamu müdahalelerinde bulunmaktadırlar. En yaygın kamu müdahale yöntemlerinden birisi devlet destekleridir. Diğer taraftan kurumlar, kamu kaynaklarının etkin ve etkili kullanılmasına yönelik taleplerin artması kamu kurumlarını karar destek sistemlerini daha fazla kullanmaya yöneltmektedir. Devlet desteklerinin KOBİ'lere ulaştırılmasını sağlarken bir karar problemi ile karşı kaşıya kalmaktadır. Bu çalışma ile KOBİ'lere sağlanan proje bazlı bir destek programına ilişkin proje seçim problemi çok ölçütlü karar verme yöntemleri ile ele alınmıştır. Bu kapsamda, proje değerlendirme kriterleri Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemi ile incelenerek önem dereceleri belirlenmiştir. Ardından İdeal Çözüme Olan Benzerliğe Göre Tercih Sıralama Tekniği (TOPSİS) ile alternatif KOBİ projeleri göreli önemlerine göre sıralanmıştır. Sonuç olarak AHP yöntemi ile elde edilen kriter ağırlıkları için duyarlılık analizi yaklaşımı ile sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SMEs, which are shown as one of the essential elements of economy and social stability in our country as in the whole world, are faced many economic based problems. Both finding solutions these problems and their impact on economy and social development, governments are engaged in public interventions for SMEs. State support is one of the most common methods of public intervention. On the other hand, increasing demand for effective and efficient use of public resources has led public institutions to use decision support systems more. While the institutions provide state support to SMEs, they are faced a decision problem. With this study, project selection problem related to a project based support program provided to SMEs was dealt with multi criteria decision making methods. In this context, the project assessment criteria were examined with the Analytic Hierarchy Process (AHP) and their importance levels were determined. Then the alternative SME projects are ranked with Technique for Order of Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSİS) according to their relative importance. As a result, the outcomes were evaluated with sensitivity analysis approach for the criteria weights obtained by AHP method.