Bone tissue engineering application with the vasculogenesis inducing biphasic scaffold
Damarlanmayı arttırıcı çift fazlı doku iskelesi ile kemik doku mühendisliği uygulaması
- Tez No: 542591
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kemik, yara izi bırakmadan kendini tamir etme yeteneğine sahip bir dokudur. Ancak, travma, hastalık veya enfeksiyon sonucu oluşabilecek kritik boyutlu kemik hasarları, komplikasyon riskinin yüksek olduğu greft ameliyatları gerektirmektedir. Kemik doku mühendisliği, kemik greftlerine bir alternatif olarak ortaya çıkar. Öte yandan, hem greftler hem de kemik doku mühendisliği ile oluşturulmuş yapılar implantasyondan sonra genellikle yetersiz damarlanmaya bağlı olarak başarısız olurlar. Damarlanma, dokunun hem besin ve oksijen gereksinimi hem de yara iyileşmesi için enflamatuvar hücre ve faktörlerin bölgeye taşınması açısından kritik önemdedir. Damarlanma, endotel hücrelerin yetersiz damarlanmaya bağlı sinyalleri alarak bölgeye göç etmesiyle gerçekleşir. Doku mühendisliğinde damarlanmayı desteklemek için kullanılan yöntemlerden biri endotel hücrelerin bölgeye göç etmesini sağlayıcı ortam ve faktörler kullanmaktır. Bu yöntemde, endotel hücrelerin göç edebilmesine imkan vererek damar oluşumunu sağlayacak bir doku mühendisliği iskelesi tasarlamak gerekmektedir. Ayrıca endotel hücrelerin göç etmesini sağlayacak faktörlerin seçimi önemli noktalardandır. Vasküler endotel büyüme faktörü (VEGF) damarlanmayı desteklemek için kullanılmaktadır. Büyüme faktörlerinin kısa yarı ömürleri, kullanımlarını sınırlamaktadır. Bu sebeple, bu faktörlerin verilmesinde sürekli salım ya da gen terapisi yöntemleri kullanılabilir. Bu çalışmada, üzerine sıçan kemik iliği mezenkimal kök hücrelerinin (rBMSC) ekildiği fibröz yapılı bir poli(laktik asit-ko-glikolik asit) (PLGA) doku iskelesi üretilmiş ve etrafı bir VEGF aktivatörü olan GS4012'nin sürekli salımını sağlayan PLGA ve poli(etilen glikol) (PEG) tabanlı bir hidrojel ile kaplanmıştır. Tasarlanan sistem, önce in vitro ortamda sıçan kanından izole edilmiş peripheral kan endotel hücrelerinin (rPBECs) göç etmesi ve damar oluşturma kapasiteleri açısından test edilmiş, daha sonra ise kranial bölgede kritik boyutlu kemik hasarları açılmış sıçanlarda damarlanmış bir kemik dokusu oluşturulması denenmiştir. Bu çalışma, VEGF indükleyicisi GS4012'nin kullanımının, endotel hücrelerin göçünü kolaylaştırdığını ve yeni kemik dokusu oluşumuna da yardım eden damarlanmanın ortaya çıkmasına yol açtığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Bone has a self-healing capacity regenerating itself without leaving a scar. However, critical size defects due to trauma, tumor, disease or infection require bone graft surgeries in which complication rate is high. Bone tissue engineering is thought to be as an alternative for grafting. On the other hand, upon implantation, bone tissue engineering constructs or the grafts generally fail due to insufficient vascularization. Vasculogenesis is important in bone fracture healing which supplies the requirements of the oxygen and nutrient, direct inflammatory signals and cells to the wound site. Vasculogenesis occurs through migration of endothelial cells to the defect site by sensing the signals for inadequate vascularization. One of the strategies to provide vasculogenesis in tissue engineering constructs is to employ environments or angiogenic factors to induce cells to migrate to the defect site. In this strategy a bone tissue engineering scaffold should be designed appropriately by allowing the endothelial cell migration to form vessels. In addition, correct choice of angiogenic factors and their correct combination is also an important step for this strategy. Vascular endothelial growth factor (VEGF) can be used to induce vasculogenesis in tissue engineering constructs. Due to the short half life of those growth factors, sustained release systems or gene therapy methods can be used for the delivery of angiogenic factors. In this study, a fibrous bone tissue engineering scaffold was produced using poly(lactic acid-co-glycolic acid) (PLGA) and rat bone marrow-derived mesenchymal stem cells (rBMSCs) were seeded on it. PLGA and poly(ethylene glycol) (PEG) based hydrogel polymerized around PLGA scaffold, and was used for the sustained release of VEGF activator GS4012. Designed scaffold and sustained release system were tested in vitro conditions with endothelial cells isolated from rat peripheral blood (rPBECs) for their migration and microvessel formation ability. After that, the designed system was used to engineer a vascularized bone on critical sized defects on rat crania. This study showed that the usage of VEGF inducer GS4012 facilitated the migration of endothelial cells and led to the occurrance of vasculogenesis that also help the formation of new bone tissue.