Production of pellets from Hekimhan sideritic iron ore fines
  1. Tez No: 5426
  2. Yazar: YILDIRIM İ. TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada -20 mm boyutundaki kalsine edilmemiş Hekimhan siderit cevheri tozundan pellet üretilebilme olanakları araştırılmıştır. Toz cevher kırma ve öğütme işlemleri ile istenilen boyuta indirilmiş ve pelletleme çalışmaları yapılmıştır. 'Özgül yüzey alanının ve nem içeriğinin pellet sağlamlığı üzerine olan etkileri tespit edilmiştir. Pişirme sıcaklığı, pişirme süresi, ve soğutma hızının pellet özellikleri üzerine olan etkileri de belirlenmiştir. %50 Hekimhan siderit cevheri tozu ye %50 Divriği Dumluca cevheri tozu ka rışımından da pelletler üretilmiş ve bu pelletlerin özellikleri de belirlen miştir. Anahtar kelimeler : siderit tozu pelletleme, pellet üretimi, demir cevheri pelletleme.
Özet (Çeviri)
In this study possibility of production of pellets from uncalcined Hekimhan sideritic iron ore fines, of size -20 mm has been investigated. The ore fine has been crushed and ground to desired size and pelletizing studies were made. Influence of specific surface area and moisture content on pellet strength has been determined. Effects of indurating temperature, indurating time, and cooling rate on properties of pellets have been determined. Pellets were also produced using a 50 % Hekimhan sideritic iron ore fine and 50 % Divriği Dumluca iron ore fine mixture and properties of these pellets were also determined.Key words : pelletizing sideritic fine, pellet production, pelletizing iron ore.