Mini bilgisayar kullanılarak internet tabanlı ev otomasyonu uygulaması
Internet based smart home automation application using microcomputer
- Tez No: 542601
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM MERCİMEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, mini bilgisayar ve elektronik kontrol kartları kullanılarak akıllı ev otomasyonu uygulaması tasarlamak, geliştirmek ve yönetmek üzerine bir projeyi kapsamaktadır. Otomasyon sistemi beyaz ev eşyaları, iklimlendirme, su, elektrik, doğal gaz gibi birçok sistemi kontrol edebilecek şekilde tasarlanmış ancak senaryo olarak ışık ve perdelerin kontrolü üzerinde durulmuştur. Dış ortamın ışık şiddetine göre otomatik olarak karar alıp uygulayan sistem, kullanıcı komutlarıyla da yönlendirilebilmektedir. Bu çalışma; bilgilerin veri tabanına kaydedilmesi, Hyper Text Transfer Protocol (HTTP) haberleşme protokolü ile haberleşme, sunucu tasarımı geliştirilmesi işlemlerini kapsamaktadır. Proje içerisinde hem yerel ağ hem de internet tabanlı haberleşme yapılmıştır. Proje gerçeklemesinde, teknolojik gelişmelerle ortaya çıkan nesnelerin interneti (IoT) mimarisi uygulanmıştır. Nesnelerin interneti kavramının, endüstriyel sistemlere ile uygulanabilirliğini sağlamak amacıyla OPC-UA protokolü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we deal with design, development and management of a smart home automation application using microcomputers and control cards. The automation system is designed to control many systems such as home appliances, air conditioning, water, electricity, natural gas. But, this study focused on the control of the lighting system and motorized curtains. The system, which automatically decides and applies according to the light intensity of the outdoor environment, can also be managed with user commands. Data logging, use of Hyper Text Transfer Protocol (HTTP) communication protocols, server design and web application development are the tasks utilized constituently. Local and internet-based communication protocols are both employed. In the realization of application in the study, Internet of Things (IoT) architecture and the Open Platform Communications - Unified Architecture (OPC-UA) protocol to assemble IoT concept on industrial systems are utilized.